talv

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

talv

04 Okt 2013, 12:46

Tere!
Ma ostsin korteri teises linnas, kus on vaja teha kapitaalremont. Sel talvel raha nappuse tõttu, ma remonti ei tee ja korter on elamiskõlbmatu. Ülemise naabri vee-ja kanalisatsioonitorud lähevad läbi meie korteri. Sinna ma talvel nädalas mitu korda sõita ei saa. Ülemine naaber hoiatas, kui me ei taga tema torude mitte külmumise, siis nõuab ta torude ülessulatamise eest kompensatsiooni, viidates seadusele, mis ütleb, et korteris peab olema pluss temperatuur. Kas naabril on õigus? Kui suurt kompensatsiooni ta tohib nõuda? Kas need torud peavad läbi meie korteri minema? Millised on minu õigused ja kohustused?
Lugupidamisega,
R

Re: talv

10 Okt 2013, 16:21

Tere,

Vee- ja kanalisatsioonisüsteemid, maja konstruktsioonid jms on korteriomanike kaasomandis. Korteriomanik ei tohi kahjustada kaasomandi eset.

Korteriomanik võib korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega.

Korteriomanik on kohustatud:
- hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud;
- võimaldama korteriomandi reaalosa kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Seeläbi tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada.

Tähele tuleb panna, et teisel korteriomanikul on õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike nõusolekuta ning ta võib teistelt korteriomanikelt nõuda, et nad hüvitavad vajalikud kulutused kaasomandi kulude kandmise suhte alusel.

Arvestada tuleks ka, kui korteriomanik rikub korduvalt oma kohustusi (sh kohustust hoida korteris mõistlikku temperatuuri, arvestada teiste õigustatud huvidega, häirib oma tegevusega oluliselt teiste korteriomandite kasutamist), siis võib olla alust korteri võõrandamisnõudeks KOS § 14 mõttes.

Kas torustiku saab paigutada mujale, on tehniline küsimus. Samas – lisaks torude külmumisele võib ühe korteri täielikult kütmata jätmine avaldada mõju ka muul moel (nt kahjustada maja konstruktsioone, sisemised vaheseinad ei pruugi olla soojustatud jne). Kas ja millises ulatuses esitatakse kahjunõue, sõltub konkreetsetest asjaoludest, mis ei ole teada (kahju tekkimine kahju suurus, põhjuslik seos).

Korteriomandiseadus on kättesaadav siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012018

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta