keskküte

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

keskküte

21 Nov 2013, 17:58

Tere!
Mul on küsimus korteri temperatuuri kohta.Kuna praegu on kütmisperiood ning väljas temperatuur +5-+10 kraadi,toas aga +25-+26,kohati isegi 27 kraadi,oleneb mis temp õues on.Nädal tagasi oli väljas nullilähedane ning meil oli elamiskõlbmatu.Kodus on mul 10-kuune imik.Lugesin,et norm temp peaks magamistoas olema öösiti 20-22 kraadi.üle selle äkksurmaoht.Laps on peale kütma hakkamist igal öösel üleval ja karjub.Magamisriideks on tal vaid lühikeste käistega body ja magab ilma tekita,sest lihtsalt liiga palav on.aknaid hoian päeval lahti,ööseks ei jäta ju,siis mõlemad lapsed haiged.Korteriühistu aga laiutab käsi:kuna te elate 3.korrusel,teil ongi palav,osadel pidi temp +21 olema,mida ma eriti ei usu.meil maja soojustatud,uus fassaad.Aga lämbume siia ära.Me ei saa radiaatorite vahele panna tempetaruuriandureid kuna on ühetorusüsteem,ühistu ei luba.Kas on mingi seadus,mis sätestab elamiskõlblikku temperatuuri?

Re: keskküte

29 Nov 2013, 01:42

Tere,

Õhu temperatuur eluruumis peab olema optimaalne, looma inimesele hubase soojatunde ning aitama kaasa tervisliku ja nõuetekohase sisekliima tekkimisele ja püsimisele. Kaugküttevõrgust või hoone katlamajast köetavas eluruumis ei tohi siseõhu temperatuur inimeste pikemaajalisel ruumis viibimisel olla alla 18 °C, lubatav temperatuuri ülempiir tuleb määrata Eestis kasutatavate sisekliima normide alusel. /sisekliima standard, Vabariigi Valitsuse määrus nr 38, eluruumidele esitatavad nõuded/ .
Kuna tegemist on eraomandiga, siis elamu ühise osa majandamise ning muutmisega seonduv (nt küttekulud, küttesüsteem) toimub olenevalt konkreetsest küsimusest korteriomanike kokkuleppel (ehituslikud ümberkorraldused) või otsustatakse üldkoosolekul.
Korteriomanike vajadused ja võimalused on väga erinevad. Seetõttu tuleks lähtuda ka korteriomandi- ja korteriühistuseadusest ning arvestada korteriomanike õigustatud huvidega ning arvesse võtta, et korteriühistu eesmärgiks on ühine majandamine ja korteriühistu liikmete ühiste huvide esindamine. Olenevalt küttesüsteemi tehnilistest võimalustest (tuleks kaasata vajadusel eksperte), ei ole ülemäärane kütmine ilmselt ühegi korteriomaniku huvides (st ühelt poolt ülemäärane küttekulu, teisalt liigne sisetemperatuur). Samas minimaalne temperatuur tuleks tagada kõigile korteritele, see eeldabki küttesüsteemi reguleerimist.
Ilmselt tuleks ja oleks mõistlik antud küsimus võtta päevakorda esmalt üldkoosolekul, et selgitada välja küttesüsteemi ümberkorraldamise vajadus-võimalused ning tagada kõigi ühistu liikmete huvidega arvestamine.
Olenevalt konkreetsetest asjaoludest ning vajalikest toimingutest, tuleb kas saavutada kõigi korteriomanike nõusolek (kokkuleppel tehakse ehituslikud või muud kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikust muudatusest suuremad ümberkorraldused) või võtta vastu asjakohased otsused üldkoosolekul.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta