Kahe kuu üür ühe kuu jooksul.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kahe kuu üür ühe kuu jooksul.

09 Dets 2013, 22:52

Tervist,

mul on tekkinud selline olukord, et pean ühe kuu jooksul tasuma kahe kuu üüri ja kommunaalarved. Seda seetõttu, et eelmine kuu ei edastatud mulle ei üüri- ega kommunaalarveid üle-eelmise kuu eest. See-eest sain teatise, et mul on maksevõlg üleeelmise kuu eest. Teatades kinnisvara firmale, et mulle ei ole arvet esitatud vabandati ja saadeti koheselt arve, mille maksetähtaeg oli seitse päeva tagasi (alates arve kätte saamisest). Lähipäevadel on tulemas uus arve eelmise kuu eest. Kuidas peaksin käituma? Kas mul on tõesti kohustus maksta selle kuu sees kahe kuu üüri ja kommunaalarved?

Re: Kahe kuu üür ühe kuu jooksul.

13 Dets 2013, 16:51

Tere,

Paraku ei ole teada üürilepingu tingimused, poolte kokkulepped jm asjaolud (nt kokkulepitud maksekord, mis põhjusel arve jäi küsijani jõudmata, millal küsija teavitas arve esitajat, millal teavitati küsijat võlgnevusest jms). Näiteks võib ka olla üürilepingus kokkulepe, et üür ja kõrvalkulud tasutakse üürileandja esitatud arve alusel. Seega, tulekski lähtuda üürilepingus kokkulepitud tingimustest (st kuidas oli kokkulepitud maksetähtpäev). Samas peaks ka üürnik arvestama, et lepingujärgne maksekohustus nii üüri kui kõrvalkulude osas tekib igakuiselt ning ühe kuu eest maksmata osa tuleb hiljem siiski tasuda.

Seadus ütleb, et kohustus tuleb täita vastavalt lepingule või seadusele. Kohustuse täitmisel tuleb lähtuda hea usu ja mõistlikkuse põhimõttest, võttes arvesse tavasid ja praktikat. Kui kohustuse täitmise tähtpäev on kindlaks määratud või tuleneb võlasuhte olemusest, tuleb kohustus täita sellel tähtpäeval. /võlaõigusseaduse (VÕS) § 76, 82/

Samuti tuleneb seadusest, et kui üür on arvestatud teatud ajavahemike järgi, tuleb üüri ja kõrvalkulusid maksta pärast iga vastava ajavahemiku möödumist, kui lepingupooled ei ole kokku leppinud teisiti. /VÕS § 294/ Seega – oluline on, mida ütleb leping üüri ja kõrvalkulude maksmise osas?

Kui üürilepingus on kokkulepitud üüri suurus (st igakuiselt kindlaksmääratud summa) ja maksetähtpäev, siis on seda hea usu ja mõistlikkuse põhimõtet järgides võimalik maksta ka ilma arve esitamiseta. Kõrval(kommunaal)kulude osas võib asuda seisukohale, et nende suurus selgub tõenäoliselt igakordse arve esitamisel, mistõttu ei ole enne arve esitamist teada maksekohustuse suurus (va kui kulud on igakuiselt enam-vähem samad ning ettearvestatavad). Kui arve oli esitamata kõrvalkulude osas teenuseosutaja süül, siis tuleks kohustuse täitmiseks anda ka mõistlik tähtaeg.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta