Eluruumi üürilepingu lõpetamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eluruumi üürilepingu lõpetamine.

09 Apr 2014, 21:03

Tere,

Meil oli/on üürileping, mille me rahaliste raskuste tõttu lõpetasime. Olime jäänud viimase kuu võlglaseks, sellest võlast sai tasutud pisut üle poole. Rahalised raskused sundisid meid korteri üürilepingu üles ütlema poole kuulise etteteatamisega. Lepingu teisele poolele korter puhtalt tagastatud, võeti järgmise kuu üür 325€ hüvitisrahana ja öeldi, et kui uued üürilised sisse saavad, siis tagastavad ülejäänud summa. Tuttava jutu järgi sain aru, et tegelikult ei ole leping veel lõppenud ja kestab selle ajani millal oli määratud täht aeg. Uued üürilised juba sees. Omanike poolt öeldi meile, et võtke rahulikult - neil põles maja maha ja lepingu sõlmimine alles pooleli. Nüüd ongi küsimus selles, et kuidas edasi käituda kuna tegemist on hetkel ju meie raha kasutamisega, uute üürnike majutamisega ja ei ole võimalik kuidagi fikseerida seda päeva, millal nad võtmed said, et saaksime õiglaselt oma raha tagasi.
Tänud info eest.

Re: Eluruumi üürilepingu lõpetamine.

21 Apr 2014, 08:34

Tere,

Vastamiseks peaks muuhulgas tutvuma Teie üürilepinguga (tingimused, tähtaeg jms) ning ülesütlemisavaldusega. Mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab. Erakorraline ülesütlemine on lubatud eelkõige võlaõigusseaduse §-des 314–319 nimetatud asjaoludel. Üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ei pea ette teatama, kui seadusest ei tulene teisiti.

Üksnes see, et üürnik vabastab eluruumi, ei vabasta teda üüri tasumisest. Seetõttu tuleks kontrollida üürilepingu ülesütlemise kehtivust ja etteteatamistähtaja järgmise kohustust.

Üürileandjal on õigus nõuda üürnikult kokkulepitud üüri lepingu lõppemiseni. Kui sõlmitakse uus üürileping ning uued üürnikud asuvad eluruumi kasutama (ja seetõttu eelmine üürnik eluruumi enam kasutada ei saa), siis võib üürileandja nõuda üüri kuni ajani, mil üürnik ei saanud enam ruume kasutada uute üürilepingute tõttu.

Seega, üüri maksmise kohustuse lõppemine sõltub täpsetest asjaoludest, kuid Riigikohus on leidnud, et kui pärast uute üürnikega üürilepingute sõlmimist ei saanud üürnik enam üürilepingu esemeks olevaid ruume kasutada, ei pea üürnik üürileandjale alates uute üürnikega üürilepingute sõlmimisest VÕS § 296 lg 1 mõtte kohaselt ka üüri maksma. Kuidas tõendada uue üürilepingu sõlmimist ja uute üürnike poolt ruumi kasutama asumist, ei saa Foorumi kaudu välja selgitada. Selleks tuleks pöörduda isiklikule nõustamisele.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta