Kaasomaniku abikaasa ei tule notarisse

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomaniku abikaasa ei tule notarisse

21 Apr 2014, 13:50

Probleem kaasomandiga. Olen Tallinnas 4korterilise elamu kaasomanik. Minu kaasomandi suuruseks on 2/10 ning see moodustab ühe korteri sellest elamust.
Soovin oma kaasomandit müüa, kuid ostja pank keeldub notariaalse kasutuskorra puudumise tõttu sellele laenu andmisest.
Kuna ühe kaasomaniku Soome kodanikust abikaasa ei ole nõus notarisse tulema, siis pole võimalik kaasomandit lõpetada ega ka ostu-müügitehingut sõlmida.
Kas mul on võimalik kaasomandi lõpetamist nõuda kohtu kadu?
Kelle vastu ma peaksin hagi esitama, kas notarisse tulekust keeldunud Soome kodaniku vastu?
Kui vastus on „jah“, siis kas ma saan selle hagi esitada Eesti kohtule või pean seda tegema Soomes?
Kas piisab kui hagi esitan ainult mina, või peavad kohtusse tulema ka kõik teised kaasomanikud?

Re: Kaasomaniku abikaasa ei tule notarisse

22 Apr 2014, 23:11

Tere,

Kui kaasomanike vahel puudub kokkulepe kaasomandi lõpetamiseks ja asja jagamiseks või kaasomanikud vaidlevad kasutuskorra üle, on võimalik pöörduda asja lahendamiseks kohtu poole. Kuidas ja millised nõuded kohtule esitada ning milline on edasine menetlus, sõltub asjaoludest. Seetõttu tuleks pöörduda täpsema info saamiseks isiklikule õigusnõustamisele.
Selgituseks kaasomandi lõpetamise osas: kaasomanikul on õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist. Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele.
Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Kinnisasjaõigusega seotud hagi esitatakse kinnisasja asukoha järgsesse kohtusse.

Täiendavalt kaasomandi kohta infot: http://www.juristaitab.ee/KKK/mul-on-ki ... kaasomand/

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta