Üürileping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürileping

20 Mai 2014, 15:33

Tere, sooviks natuke nõus küsida.
Nimelt olen üürnik ja leping kehtib 1 aasta 25 juulini. Probleem aga selles, et sooviks korterist juba lahkuda varem, näiteks 15 juuni ehk täpselt poole kuu pealt.

Siit ka 2 küsimust:
Esiteks kas mul on õigus leping varem tühistada, kui ma varem ette olen teatanud? Lepingus on ülesütlemise kohta kirjas vaid see, et vastavalt seadustele. KAhjuks ise neid seaduseid ülesse ei leia ja neist aru ei saa.
Teiseks sooviks seda teada saada, et kui etteteatades on mul võimalik leping enne ära tühistada, et kas ka selline asi on siis võimalik, et ma loobun poole kuu pealt ja vastavalt sellele maksan vaid pool üürist?
Või kui on näiteks 25nda kuupäevani, siis kas üürileandjal on õigus küsida terve kuu üür või peab selle päevade peale ära jagama? Et kui näiteks kuuüür on 150 aga leping 25ndani, siis maksma peaks vaid (150/30=5, 5*2=125) 125 eurot maksma?

Re: Üürileping

20 Mai 2014, 15:33

Üldjuhul lõpeb tähtajaline üürileping tähtaja möödumisega, kui lepingut ei ole varem erakorraliselt üles öeldud. Mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab. Tähtajalise üürilepingu ennetähtaegne ülesütlemine on alati erakorraline. Sellise üürilepingu ennetähtaegne ülesütlemine on eelkõige võimalik, kui tegemist on üürileandja poolsete rikkumistega või mingitel asjaoludel ei ole üürnikul üüritud asja võimalik kasutada.

Konkreetsel juhul peaksite üürilepingu ülesütlemise tingimustes üürileandjaga saavutama kokkuleppe, kui lepingus ei ole ettenähtud, millistel asjaoludel on Teie poolt sõlmitud üürilepingu ülesütlemine võimalik. VÕS § 313 lg 3 kohaselt ei pea üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ette teatama, kui seadusest ei tulene teisiti, kuid seda ikkagi siis, kui esinevad üürileandja poolsed lepingu rikkumised. Kui Te soovite tähtajalise üürilepingu üles öelda, siis peaks seda tegema mõistliku aja jooksul. Mõistlikuks etteütlemise ajaks võib lugeda, kui ülesütlemisest on ette teatatud kuu aega. Arveldamine üüri osas on aga täielikult Teie ja üürileandja vahelise kokkuleppe küsimus.


Vastas Vambola Olli.

Vasta