Kõrvalkulude arvestamine ja tasumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kõrvalkulude arvestamine ja tasumine

04 Sept 2014, 13:47

Küsimus nr 1:

Olude sunnil tasun üürikorteris elades elektriteenuse tasu otse omanikule. Mina esitan temale näidu ja tema saadab mulle selle alusel eelmise kuu maksumuse.
Põhjendus, mis seda nii teeme, on tema poolt, et tal on EE-sse tehtud suur ettemaks (ta on väidetavalt esitanud EE-le suurema näidu reaalsest). Tegelikuses kontakteerusin EE-ga ja sain teada, et arvestid on juba ligi aasta kaugloetavad ning arve on pool aastat tasumata.
Elektri välja lülitamist ma ei karda, kuna tean, et omanik tasubki arveid, siis kui meelde tuleb ja suuremate summadena.

Probleemiks on aga see, et andmeid EE-st täpsustades avastasin, et tasun omanikule 2,5 korda rohkem igakuiselt, kui EE temalt küsib. Kas minul, kui üürnikul on siin mingit õigust? Olen alusetult talle pikema aja vältel lihtsalt rohkem tasunud.

Üürilepingus seisab: "Üürnik on kohustatud lisaks üürile tasuma Üürikorteri kasutamisega seotud Kõrvalkulude ees, määratakse teenuse osutaja või Üürileandja arve ja/või makseteatise alusel, mõõdiku korral arvestades mõõdiku näitusid;" (sõna-sõnalt)

Mina ei ole näinud EE lepingut. Korra on ta saatnud mulle ühe arve, aga seda ei pidanud sel hetkel vajalikuks alles hoida. Seega ei ole mul infot tegelikult, millised on teenuse hinnad.

Küsimus nr 2:

Arvestades eeltoodut (üürikorteri omaniku maksekäitumist), olen tasunud talle tema maksehilinemisest tulenevat viivist, mida arvestab ühistu. Pea iga kuu on arvetel mingi viivis. Summa on küll väike, kuid kogu üürimise perioodi peale saab ühe toidukoti raha kokku. Kas mul on kohustus tema vead kinni maksta?

Re: Kõrvalkulude arvestamine ja tasumine

07 Sept 2014, 18:53

Üürnikul ei ole kohustust maksta kinni omaniku poolt tehtavaid vigu (viivis arvete mitteõigeaegse tasumise kohta). Kuidas on kokku lepitud Teie omavahelises lepingus, sellest tuleks alustada. Kõige mõistlikum on, et tuleks leida lahendus (soovitavalt kirjalikult), milline mõlemaid osapooli rahuldab. Peamine on, et Teie maksate omanikule suuremat tasu, kui ta
tegelikult ise edasi tasub (alusetu rikastumine).
NB! Palun kõik arved alles hoida, sest vaidluse korral on olemas tõestusmaterjal arvete näol.


Vastas Anne Hindpere-Raudsik.

Re: Kõrvalkulude arvestamine ja tasumine

08 Okt 2014, 11:25

Omanikuga sellel teemal vaidlemine läheb keeruliseks, kuna mina ei näe esitatavat elektriarvet. See saadetakse omanikule e-postiga ja tema väidetavalt ütleb mulle lihtsalt summa edasi. Õigema info sain Eesti Energia infotelefonilt, kuid ilmselt mina, kui kolmas isik, seda infot ei oleks pidanud tegelikult saama.

Re: Kõrvalkulude arvestamine ja tasumine

09 Okt 2014, 08:03

Tere,

Teie postitus ei sisalda ühtegi õigusalast küsimust.

Lugupidamisega,

Eesti Juristide Liit

Vasta