Vee teenuse pakkuja ähvardab majas vee sulgeda

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vee teenuse pakkuja ähvardab majas vee sulgeda

13 Sept 2014, 12:15

Tere

Probleem järgmine. Elan ridaelamus (18 boksi), mille vald on kinnitanud kui korterelamu. Mõned aastad tagasi tuli valda uus vee teenuse pakkuja, eelmise teenuse pakkujaga olid kõigil korteritel eraldi lepingud. Uus teenusepakkuja ütles, et tema ei saa neid lepinguid üle võtta ja me peame moodustama ühistu ja tema sõlmib lepingu vaid ühistuga. Meie elanikud sellega nõus ei ole sest teame, et majas elab probleemseid inimesi. Mõni aasta tagasi ähvardati juba vesi kinni keerata sest meil pole lepingut, siis suutsime ise leida seadustest, et neil pole selleks õigust kui kõigil on arved korralikult makstud. Nüüd tekkis majas esimene võlglane ja teenusepakkuja teavitas sellest siis kui võlg oli juba üle 600 euro. Nüüd saime ähvarduskirja, mis lubab vee välja võtta 1. oktoobril. Kirja kättesaamisest 1 oktoobrini on vähem kui 4 nädalat ja mina pole oma kirja veel üldse kätte saanud. Kas vee ettevõttel on tõesti õigus võtta minult vesi ära kui mina olen oma arve korralikult maksnud. Kas Eesti seadused tõesti lubavad karistada kogu maja kui ainult ühel on võlad. Ise ma näen siin seaduses suurt veefirmade lobitööd kus meid ei huvita mis toimub maja siseselt vaid lihtsalt koguvad raha. Praegu oleme sundseisus, et kui tahame vett siis peame teiste inimeste arveid maksma hakkama, on see tõesti seadustega lubatud. Kõigi bokside küte sõltub samuti vee teenusest sest elamistes on kõigil eraldiseisvad keskkütte katlad. Lugedes teisi seaduseid siis kas siin ei teki ka tervise kahjustuste tekitamise ohtu või kas siit ei saaks välja lugeda diskrimineerimist.

Re: Vee teenuse pakkuja ähvardab majas vee sulgeda

15 Sept 2014, 11:59

Esitatud küsimusele on raske vastata, sest ei selgu, kas on moodustatud korteriühistu või on teenuse pakkujal ikkagi eraldi lepingud iga korteri omanikuga. Kui elamus on moodustatud ühistu, siis on veega varustaval firmal leping ühistuga ja ühistu peab hea seisma selle eest, et arved oleks tasutud. Kas elamut veega varustaval firmal on õigus vesi kinni keerata, sõltub sellisel juhul aga lepingust, mis on sõlmitud veefirma ja ühistu vahel. Kui leping annab veefirmale teatud juhtudel õiguse lõpetada elamu veega varustamine, siis on veefirma toiminud vastavalt lepingule ja tal võib olla õigus vesi sulgeda. Kui elamus on moodustatud ühistu, siis tasute Teie vee eest ühistule. Ühistu võlg võib aga tekitada vee sulgemise ohu kõigile elanikele vaatamata sellele, kas Teil on vee eest tasutud või ei. Ühistu juhatus peab ühistu juhtimisel sisse nõudma võlgnevused kõigilt elanikelt. Ühistu tegutseb kõigi elanike nimel ja huvides. Tuge oma probleemile saate lepingust veefirmaga ja võlaõigusseadusest. Kui on tegemist ühistuga, siis tuleb kõigil elanikel ühiselt võlg tasuda ja hiljem võlg korratult elanikult sisse nõuda.

Juhul, kui korterelamu elanikel on kõigil eraldi veefirmaga lepingud ja Teie olete oma lepingulised kohustused täitnud, siis Teie korteris veefirma vett sulgeda ei tohiks.


Vastas Vambola Olli.

Re: Vee teenuse pakkuja ähvardab majas vee sulgeda

15 Sept 2014, 14:45

Tere ja suured tänud vastuse eest.

Ei majas ei ole ühistut moodustatud ja ilmselt seda ka ei tehta sest majas on juba preagu probleemseid inimesi.
Minus lihtsalt tekitab hämmastust, et Eestis on asjad sedasi, selleks et saada majja vett pean ära maksma naabri vee võla.
Ühistut pole kunagi olnud ja eelmine vee ettevõte sõlmis kõigiga eraldi lepingud, kuid uus vee firma ütles, et tema ei saa neid lepinguid üle võtta sest tema võib lepingu teha vaid ühistuga. Seega on iga korter praegu justkui ilma lepinguta, aga seaduses oli kirjas et kui leping puudub siis ei tohi vett kinni keerta kui arved on makstud.

Lisa küsimus oleks ka see, kuna üks ridaelamu boks kuulub majas vallale, siis võima valida esimeheks ka tema. Selle peale vastas vald, et tema ei hakka tegelema ühistu pidamisega ja tema võtab selleks siis firma, mille meie kinni maksame, kas vallal on õigus seda teha ilma ühistu nõusolekuta?

Samuti oleks veel küsimuseks, et vald kandis meie ridaelamu kuhugi dokumentidesse kui korterealmu, kuigi on ka võimalus eraldi kinnistutena. Kas vald võib teha sellise otsuse omapäi või tuleks seda arutada ka majas olevate korterite omanikega?

Lugupidamisega Veikko

Re: Vee teenuse pakkuja ähvardab majas vee sulgeda

16 Sept 2014, 15:51

Tõepoolest, kui Te olete tasunud vee eest vastavalt arvetele, siis Te olete tasunud teenuste ja kauba eest ning seega täitnud omapoolsed kohustused. Veefirmal ei ole õigust sanktsioonide rakendamiseks Teie suhtes. Korterite omanikud ei saa valida kedagi ühistu esimeheks ilma vastava isiku nõusolekuta (antud juhul siis vallavalitsuse nõusolekuta). Tegemist oleks ebaseadusliku üldkoosoleku otsusega. Lisaks tuleb selgitada, et kui Teil on moodustatud korteriühistu, siis peavad olema ka ühistu juhtorganid ühistu juhtimiseks.

Kui vallavalitsus kandis elamu ehitusregistrisse kui korterelamu, siis sellest teada saamisel oleks tulnud selline otsustus vaidlustada ja taotleda ridaelamu reaalosadeks ehk kinnistuteks jagamist. Loodetavasti on selline võimalus olemas. Teil tuleks tõusetunud probleemid kõigi korteriomanikega läbi arutada ja otsustada kuidas edasi. Te peate arvestama, et keegi peale korteriomanike ei saa vajalikke otsuseid teha ja lahendusi leida. Kuna probleeme on palju, siis oleks korteriomanikel otstarbekas ühiselt pöörduda vahetult õigusabi saamiseks advokaadi poole, kes aitaks vajalike avalduste ja taotluste koostamisel ja suhtlemisel ametnikega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta