Sotsiaalkorter.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Sotsiaalkorter.

30 Mai 2015, 18:52

Tere. 11 aastat tagasi viidi minu 6-liikmeline pere valla keskusest asuvast 2-toalisest sotsiaalkorterist valla hajaasustusega külla 4-toalisse sotsiaalkorterisse põhjendusega et oleme alapinnal. Abikaasa vanemapalga lõppedes selgus tõsiasi, et maalt tööle ei pääse ja hakkasid tekkima kommunaalmaksetega raskused. Pere vahepeal suurenes 8-liikmeliseks ja tänaseks on 6-liikmeline, 8-10-12 poiss ja 17 aastane valla keskkoolis 10. klassis õppiv tütar. Ise ja abikaasa 42 aastased. Nüüd tahab vald valla sotsiaalkomisjoni otsusega tõsta meid samas maakohas asuvas 2-toalisse sotsiaalkorterisse põhjendusega, et oleme võlgu ja et 4-toaline korter on meie perele kallis. Kõik need aastad oleme juhtinud sellele tähelepanu ja viidanud sellele, et pere ainus tööealine on abikaasa ja tööle ei pääse. Ise olen 18 aastat olnud raske liikumis puudega 100% töövõimetu. Ka pole vald aastatega kogunenud võlga ka ametlikult välja nõudnud ja sotsiaalkorteriavaldusi on sotsiaalkomisjonis menetletud 12 korda. Suhtumine selline, et silma alt ära pole probleemi. Oleme aastaid elanud minu töövõimetus pensionist ja peretoetustest. Ka oleme saanud toimetulekutoetust millest refinantseeriti vanu võlgu. Meil endil otselepinguid kommunaalteenuste pakkujatega ei ole, need on sõlminud vald ja pärast esitatakse meile arve. Pere on pidevalt sotsiaalabivajaduses. Oleme suutnud hoolitseda laste eest, tagades neil toidu, riided, puhta elamispinna ja koolis on kõik korras. Ka pole meil kunagi olnud probleeme mõnuainetega ja seda pole ka meile ette heidetud. Meie süü on ainult maksuvõlad ja põhjus, et abikaasa ei pääse tööle. Oleme ka ise lahendust otsinud, et pääseda siit nn."pommiaugust", kuid sissetuleku vähesus ei võimalda isegi teha sissemakset era üüri korterile ja pakkujad väldivad lastega peresid. Eelpooi toodud lühikokkuvõttel siis minu küsimused. Kas vallal on õigus meid viia pinnale, mis on kordades väiksem elamuseaduses toodud sotsiaalsest normaalsuurusest? Kas vallal on õigus viia alapinnale? Kas mingi seadus kaitseb ka meie õigusi? MIda teha ja kuidas edasi käituda? Ette tänades vastuse eest.

Re: Sotsiaalkorter.

01 Juun 2015, 15:18

Selline kohaliku omavalitsuse otsus ei ole kooskõlas hetkel kehtiva elamuseadusega ja selle alusel vastu võetud ja kehtiva valitsuse määrusega „Eluruumidele esitatavate nõuete kinnitamine“. Viidatud määruse kohaselt on eluruumi sotsiaalselt põhjendatud normiks 18 m2 eluruumide üldpinda perekonna iga liikme ja lisaks 15 m2 perekonna kohta. Vallavalitsuse otsused peavad olema vastu võetud ja kooskõlas Eesti Vabariigis kehtivate seaduste ja määrustega. Juhul, kui vallavalitsus otsustab paigutada Teie pere nõuetele mittevastavasse eluruumi, siis tuleks Teil vallavalitsuse otsuse vaidlustamiseks pöörduda kas Tallinna või Tartu Halduskohtusse ( vastavalt Teie elukohale) ja vaidlustada vallavalitsuse otsus ning taotleda selle tühistamist. Riigilõiv kaebuselt on 15 eurot. Vajadusel saate taotleda riigi õigusabi halduskohtusse pöördumiseks. Samas peaksite pöörduma vallavalitsuse poole taotlusega üürivõla kustutamiseks või taotleda ühekordse toetuse võimaldamist, et likvideerida üürivõlg. Teie abikaasa peaks aga leidma võimaluse ikkagi tööle asumiseks. Perekonnaseadus paneb täiskasvanud vanemale kohustuse üleval pidada oma lapsi.


Vastas Vambola Olli.

Re: Sotsiaalkorter.

01 Juun 2015, 20:38

Aitähh vastuse eest.Tahaksin veel teada,et kui vald ikkagi jätkuvalt on seisukohal meie pere sobimatusest sellesse korterisse kuna on valla kõige kallimad kom. kulud(erakatlamaja) ja tal mujal sotsiaal pinda anda ei ole.Kas oleks meil õigus nõuda elamuseaduses §33 lõike 5 kohaldamist mis puudutab riigi abi?Kas minul kui raske puudega 100% töövõimetul on ka õigus mingile abile.Asub uus kavandatav elukoht 2 korrusel kuhu pääsemine võrreldes praegusega(1korrus) raske?

Re: Sotsiaalkorter.

04 Juun 2015, 07:29

Elamuseaduse § 33 lg 5 kuulub kohaldamisele ja saab taotleda riigi abi, kui Teie kasutuses üürilepingu alusel olev eluruum oleks kuulunud omandireformi käigus tagastamisele. Antud juhul on tegemist vallavalitsuse poolt Teie kasutusse antud eluruumiga. Tõusetunud probleemid peate lahendama koostöös vallavalitsusega. Loomulikult peaks vallavalitsus arvestama Teie tervisliku olukorraga. Vajadusel peaksite abi saamiseks pöörduma Sotsiaalkindlustusameti kohaliku osakonna poole.


Vastas Vambola Olli.

Re: Sotsiaalkorter.

04 Juun 2015, 07:34

Tekkis veel üks küsimus,et kui antud vallavalitsuse korraldus halduskohtus vaidlustada kas on mul siis õigus kuni kohtuotsuseni elada endises sotsiaalpinnal kuigi üürilepingut ei pikendatud või pean korteri vabastama?2-toalisest ametlikult keeldusin viidates elamuseadusele ja pereliikmete sotsiaalsele erinevusele.Minna nagu poleks kuhugi.Kas sotsiaalkorterist tänavale tõstmine on üldse Eesti Vabariigis õigustatud?

Re: Sotsiaalkorter.

05 Juun 2015, 14:34

Vallavalitsuse otsuse vaidlustamisel tuleks Teil taotleda esialgse õiguskaitse kohaldamist. HKMS § 249 lg 1 kohaselt võib kohus kaebaja põhjendatud taotluse alusel või omal algatusel teha igas menetlusstaadiumis määruse kaebaja õiguste esialgse kaitse kohta, kui vastasel juhul võib kaebaja õiguste kaitse kohtuotsusega osutuda oluliselt raskendatuks või võimatuks. Isiku välja tõstmine eluruumist saab kõne alla tulla alles peale kohtuotsuse jõustumist, kui kohtuotsust asub täitma sundkorras kohtutäitur. Tänavale tõstmine ei ole kunagi õigustatud aga see ei ole ka välistatud. Võlgnevuse suurenedes võib see kõne alla tulla.


Vastas Vambola Olli.

Vasta