Radiaatorite vahetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Radiaatorite vahetus

10 Sept 2015, 07:28

Tere!
Elan korrusmajas, kus on ka korteriühistu. Teatavasti kuuluvad radiaatorid koos muu küttesüsteemiga ühistus kaasomandisse. Kui radiaator lekib, siis kes ja millise seaduse alusel on kohustatud selle vahetama (remontima) ning kes peab katma kulud?
Tänades
Kaja

Re: Radiaatorite vahetus

11 Sept 2015, 17:03

Korteriomandiseaduse § 2 lg 1 kohaselt on korteriomandi eseme reaalosaks piiritletud eluruumid või mitteeluruumid ning nende juurde kuuluvad hooneosad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata. Korteriomandi eseme reaalosa hulka võib kuuluda ka püsiva markeeringuga tähistatud garaažiosa.
Radiaator on küll küttesüsteemi osa, kuid see on ühtlasi hooneosa, mida Te saate eraldi kasutada. Seega on radiaator Teie korteris korteriomandi reaalosa ja ainult Teie kasutuses. Te võite pöörduda korteriühistu poole avaldusega lekke kõrvaldamiseks aga remondikulud tuleb Teil tasuda.


Vastas Vambola Olli.

Re: Radiaatorite vahetus

24 Sept 2015, 10:16

Tere!

Kahjuks olen juristidelt saanud ka teistsuguseid vastuseid ehk siis, et radiaatorid kuuluvad kaasomandi hulka ja nende hooldus, remont jne on KÜ pädevuses. Ka remondi eest tasumine. Mina võin seda radiaatorit ka mitte remontida, selle lihtsalt kinni keerata ja korterit elektriga kütta, aga mida teevad sellisel juhul minu all elavad 4 korteri elanikud? Ehk siis küttesüsteem on ju ühtne ja seda kasutab terve maja, mitte ainult mina. Minu jaoks on aga kummaline, et saan erinevaid vastuseid, KÜ esimees üldse vaikib selles küsimuses ja ilmselt ongi kütteperiood enne käes kui asi lahenduse leiab.

Re: Radiaatorite vahetus

25 Sept 2015, 17:13

Õiguslikes küsimustes võibki olla arvamuste paljusus. Lõpliku hinnangu annab ikkagi kohus ja ka sellisel juhul võivad lahendid erineda. Kõige otstarbekam on lahendada antud küsimus korteriühistu siseselt. Selleks ju korteriühistu moodustatakse, et lahendada kortermaja haldamise probleeme ühiselt. Küttesüsteemi sulgemine on ebaseaduslik. Korteriomandiseaduse § 11 lg 1 p 1 kohaselt on korteriomanik kohustatud hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Tavaliselt on korteriühistutel moodustatud remondifond ja sellisel juhul peaksite pöörduma kirjalikult KÜ juhatuse poole ja taotlema, et Teie korteris asuv tilkuv radiaator korda tehtaks. Olete ju ka Teie tasunud makseid remondifondi.


Vastas Vambola Olli.

Vasta