Üürilepingu lõpetamine ja kohtudokumendid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürilepingu lõpetamine ja kohtudokumendid

16 Mai 2011, 19:20

Tere,

Mul on sõlmitud üürileping 1 aastase tähtajaga (31.08.2010-31.08.2011), tingimusteks, et üürnik maksab üürikorteris elamise ajal kõik komm.kulud ning üürnik jooksvalt üüri ei maksa, kuid kohustub üüriperioodi jooksul teostama korteris remondi. Üürilepingus on välja toodud toad ja ruumid, kus remont aasta jooksul teostatakse ning üürilepingu lisades on kokku lepitud töödeloetelud ning ajad, millal remont peab teostatud saama. Töövahendite ja materjalidega varustamine on üürile andja kohustus, üürniku kohustus oli need tööd teostada.
Siit minu küsimused:
1) Üürnik lahkus etteteatamata korterist 14.03.2011 jättes tasumata viimase kahe kuu komm.kulude arved ning remontimata toad. Üürilepingu lõpetamine on tegemata, seega üürilepingu lõpetamist ei ole vormistatud. Kas see tähendab, et üürileping kehtib seni, kuni see mõlemapoolselt saab allkirjastatud? Vaatamata sellele, et üürnik on lahkunud. Ning kui üürnik ei ilmu allkirjastamiseks välja, kas siis on mul õigus nõuda komm.kulude maksmist kuni üüriperioodi lõpuni 31.08.2011?
Ning kas mul on võimalus esitada kohtusse hagiavaldus nõude kohta juba praegu?
2) Kuna üürilepingus on kokku lepitud, et üürnikul teostab üürikorteris elades ka remonttöid (näiteks: elutoa remont on valmis 31.12.2010, magamistoa remont on valmis 15.02.2011) ning remonttöid teostatud ei ole. Kas kohtule on piisav esitada fotod antud ruumidest nii enne kui ka pärast üürniku lahkumist, kus on näha, et remonttöid teostatud ei ole?
Ning kuidas on võimalik nõuda üürnikult rahaline kompensatsioon antud ehitustööde mittetegemisel?
Kas piisab, kui küsida ehitaja keskmine tunnihind statistikaametist ning kutsuda erapooletu ehitusspetsialist, kes hindab ära antud tööde teostamiseks kuluv aeg ning need omavahel korrutada?
3) Üürnik on lõhkunud korteris lambid, elektripistikud ning valanud ehitustolmu kraanikaussi ning selle ummistanud.
Kas mul on õigus nõuda elektriku väljakutsele kulunud summad üürnikult kohtu kaudu välja? Ning tellitud torulukksepa kulud samuti?
4) Millal aegub nõue kohtu poole pöördumiseks üürilepingu rikkumise pärast?

Re: Üürilepingu lõpetamine ja kohtudokumendid

18 Mai 2011, 13:36

Tähtajaline üürileping lõpeb tähtaja möödumisega, kui lepingut ei ole varem erakorraliselt üles öeldud. Seega, kui üürileping oli sõlmitud üheks aastaks ja seda ei ole erakorraliselt üles öeldud, siis see kehtib kuni ülesütlemiseni või tähtaja lõpuni. Üüürilepingu võib erakorraliselt üles öelda ka üürileandja, kui eluruumi kasutatakse lepinguvastaselt ja on viivitatud üüri tasumisega ( VÕS §-d 315 ja 3169). Kohtusse saab esitada nõude hetkest, mil isik sai teada oma õiguste või lepingu rikkumisest. Kui üürnik on lõhunud ja rikkunud eluruume, tuleb hinnata tekitatud kahju ja sellest lähtuvalt esitada kahjunõue. Kahjunõude võib esitada vahetult üürnikule vabatahtlikuks hüvitamiseks või pöörduda hagiga kohtusse. Antud juhul on tegemist lepingulise suhtega üürileandja ja üürniku vahel ja üürileandjal on õigus täies ulatuses nõuda üürnikult lepinguliste kohustuste täitmist, aga samuti nõuda kogu tekitatud ja tekkinud kahju hüvitamist. Hagiga kohtusse pöördumisel peaks üürileandja pöörduma abi saamiseks advokaadi poole, kuna tegemist on keeruka lepingulise vaidlusega. Üldine hagi aegumise tähtaeg on kolm aastat.

Vasta