Uue korteri ost

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Uue korteri ost

01 Juun 2017, 10:02

Meie broneerisime korteri, kui maja ainult hakkati ehitama. Broneerimis leppingus on kirjas korteri pindala ning maksumus. Manuses on ka korteri plaan. Samas broneerimis leppingus oli kirjas, et võlaõigusliku leppingu sõlmime 15. jaanuaril 2017. Nüüd on 1. juuni 2017 võlaõiguslik lepping ei olnud veel sõlmitutud. Kuna me oleme huvitatud antud korteri ostmises, me ootasime. Nüüd selgub, et korteri plaan on muutunud ning pindala on umbes 3 meetri väiksem.

On meil õigus küsima korteri maksumuse ümberarvutamist või kompensatsiooni ooteaja ning mitte informeerimise eest?

Re: Uue korteri ost

02 Juun 2017, 13:55

Esmalt tuleb vaadata, mis on kirjas Teie lepingus endas ja millises vormis on see sõlmitud. Kui leping on sõlmitud lihtkirjalikus vormis ja on ka oma sisult broneerimis leping, on selle sisuks vaid müüja kohustus jätta teatud ajaperioodi vältel broneerija kasuks kinnisasi võõrandamata. Võlaõigusliku lepingu tingimusi sel juhul selles kokku leppida ei saa või on nad vorminõude täitmata jätmise tõttu tühised. Tasu võidakse sel juhul maksta üksnes kinnisasja broneerimise eest. Müüja poolt lepingu täitmise tagab asjaolu, et juhul, kui müüja müüb lepingu kehtivuse ajal kinnisasja kolmandale isikule, kes ei ole ostja, on müüjal kohustus maksta ostjale leppetrahvi. Ostja poolt tagab valmiduse kinnisasi osta asjaolu, et ostja peab lepingu sõlmimisel tasuma broneerimistasu, mis juhul, kui ta keeldub lepingu kehtivuse ajal kinnistut ostma, jääb müüjale. Pooled saavad lepingus kokku leppida, kas broneerimistasu arvestatakse maha kinnisasja lõplikust müügihinnast.
Juhul, kui müüja müüb kinnisasja lepingu kehtivuse ajal kolmandale isikule, kes ei ole ostja, saab ostja broneerimistasu tagasi. Samuti saab ostja broneerimistasu tagasi juhul, kui müügilepingut ei sõlmita poolte kokkuleppel.
Ostja ei saa broneerimistasu tagasi, kui müügilepingut ei sõlmita ostjast tuleneval põhjusel.

Kui Teie leping on sõlmitud notariaalselt, võib see sisuliselt olla võlaõigusliku lepingu eelleping. Eelleping on kokkulepe, millega pooled kohustuvad tulevikus sõlmima lepingu eellepingus kokkulepitud tingimustel. Sel juhul saab eellepingu tingimustest kinni pidamist võlaõigusliku lepingu sõlmimisel nõuda.

Konkreetse vastuse saab anda siiski vaid kõiki asjaolusid täpselt teades. Selleks, et vastata Teie küsimusele on vajalik tutvuda sõlmitud lepinguga. Soovitame Teil kasutades veebilehekülge registreeruda õigusnõustamisele - http://www.juristaitab.ee/et/form/registreeri. Registreerimise käigus palun saatke ka kõik Teil olemasolevad dokumendid, nagu sõlmitud leping.


Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta