Pööningu ja rõdu ehitamine, korteriühistu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pööningu ja rõdu ehitamine, korteriühistu

01 Juun 2017, 10:18

Tere.

Meil on kolme korteriga maja. Ja nagu ikka üks naaber ei ole mitte millegiga nõus.
Esimene küsimus oleks, kuidas me saame nn sundida ühte naabrit võtma osa maja töödes? Katuse vahetus, fassaad ja muud majatööd. Kaks korteri omanikku on nõus kõike seda tegema, 1 omanik ei ole. Kuna korteriühistu muutub järgmine aasta kohustuslikuks, kas see lihtsustaks neid asju?

Teine küsimus.
Meil on pööning, mis hetkel on mõtteliselt ära jaotatud. Meie soovime ehitada kolmandale lisatuba endale. 12 ruutu. Kuidas me peaksime sellega edasi tegutsema? Pööningu ära jagama kolmeks. Projekti tegema. Aga kuidas on naabrite nõusolek sellega? Kas kõik majaelanikud peavad nõus olema, et meie ehitada saaksime ?
Ja soovime ka ehitada rõdu, sellega on siis sama küsimus, kas kõik majaelanikud peavad nõusoleku andma?
Üks naaber on mõlema tegemisega nõus, aga teise naabriga võib probleeme tekkida.

Lugupidamisega,
German

Re: Pööningu ja rõdu ehitamine, korteriühistu

05 Juun 2017, 10:50

Sõltumata sellest, kas kaasomanikud majandavad kinnisasja kaasomanikena asjaõigusseaduse alusel, korteriomanikena korteriomandiseaduse alusel või korteriühistu liikmetena korteriühistuseaduse ja korteriomandiseaduse alusel, kuulub maatükk ning ehitise osad ja seadmed, mis ei kuulu ühegi korteriomandi reaalosa hulka, neile tervikuna mõttelistes osades. AÕS § 72 lg 1 kohaselt valdavad ja kasutavad kaasomanikud ühist asja kokkuleppel. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse. Häälte arv otsuse tegemisel sõltub omandi osa suurusest.
Sama paragrahvi lg 4 Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega.
Ja lg 5 Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest.
§ 75 lg 1 Kaasomanik kannab vastavalt temale kuuluva osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi.
Kui korteriomanikud otsustavad asutada korteriühistu korteriühistuseaduse nõuete kohaselt, siis valitsevad nad kaasomandi eset korteriühistu õigusvõime tekkimisest alates korteriühistuseaduse järgi. Korteriühistuseadusest tulenevalt rakendatakse korteriühistus otsuste vastuvõtmisel mittetulundusühingute seaduse sätteid ning lähtutakse põhikirjast. Põhikirjaga reguleeritakse üldkoosoleku ja juhatuse pädevus ja otsuste vastuvõtmise kord lähtudes mittetulundusühingute seadusest ja arvestades korteriühistuseadusest tulenevate erisustega. Mittetulundusühingute seaduse kohaselt on üldkoosoleku otsus vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole koosolekus osalenud mittetulundusühingu liikmetest või nende esindajatest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet.

Kaasomanik, kes soovib kaasomandis olevat asja oluliselt muuta ja vajab selleks kõiki kaasomanike nõusolekut, võib sellist nõusolekut tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 68 lg 5 alusel teistelt kaasomanikelt ka hageda juhul, kui teised kaasomanikud on selleks kohustatud. AÕS § 72 lg 5 teise lause järgi peavad kaasomanikud üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Seega võivad teised kaasomanikud olla kohustatud nõusolekut andma juhul, kui asja oluline muutmine ei riku teiste kaasomanike õigusi või huve.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta