Üürilepingus välja toodud nõuded/trahvid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürilepingus välja toodud nõuded/trahvid

28 Nov 2017, 21:45

Tervist.

Elan hetkel ühiselamu laadi korteris, kuhu kuulub minu isiklik eluruum ja ühikasutavad alad(wc, köök ja koridor).
Eluruume korteris on kokku 11, elanikke samapalju. Ühiskasutatavatele aladele on üürileandja pannud oma reeglid, mis on välja toodud üürilepingus ja nt. koristamata jätmises on määranud ta trahvid ja motivatsioonitrahvid.

Sealt ka küsimus. Minu üürileping on koostatud ainuisikuliselt. See on et "Üürnik kohustub" jne. Mitte mitmuses.
Kas üürileandja võib koostada trahve kõikidele eluruumide elanikele, kui ta ei tea kes täpselt reeglite vastu rikkus? Või kes jättis asjad tegemata`?

Nt jättis koristamata või jättis jalatsid valesse kohta. Ja omanik ei jaga trahvisummat elanike vahel, vaid võtab kõikidelt trahvi täissumma, mis on lepingus olemas, aga . Kas see on seaduslik?

Kas üürileandja ei peaks ette teatama, kui ta tuleb kontrollima ühiskasutatavaid alasid?

P.S. Ise olen väga korralik üüriline ja minu asjad on alati kõik korras olnud ja jälgin/täidan lepingut. Kas ta ikka tohib määrata mulle trahvi ilma teadmata/jälgimata kes oli süüdi`?

Tänan vastuse eest, loodan et kõik oli enamvähem asrusaadav.

Re: Üürilepingus välja toodud nõuded/trahvid

07 Dets 2017, 08:34

Tere,

Võlaõigusseadusest tulenevalt saavad üürileandja ja üürnik kokku leppida üüri ja kõrvalkulude tasumises (VÕS § 292). Sama seaduse § 287 kohaselt on kokkulepe, millega eluruumi üürnikku kohustatakse lepingu rikkumise korral tasuma leppetrahvi,tühine.
Eeltoodust tulenevalt ei ole Teie kirjeldatud trahvid ja leppetrahvid seaduspärased.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta