Korteriühistu juhatuse valimine ja ülekanded ühistu arvele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu juhatuse valimine ja ülekanded ühistu arvele

10 Jaan 2018, 10:37

Tere,

Alates 01.01.2018 hakkas kehtima uus seadus, mille alusel riik moodustab kõigile kortermajadele ühistud. Seoses sellega on tekkinud mõned küsimused:

1. Kas korteriühistu juhatusse valitud inimesed peavad olema korteriomanikud? Meil on olukord, kus ükski omanik ei ole nõus ühistu juhatusse kuuluma, küll on aga nõus juhatusse kuuluma omanikega samades korterites elavad abikaasad.
2. Kas korteriomanik võib lihtvolitusega volitada ennast esindama ühistus teise isiku ka tähtajatult või peab olema volitusel märgitud ikkagi tähtaeg?
3. Alates 2009 aastast oleme tegutsenud ühisusena ja volitanud ühe korteriomaniku ennast esindama lepingute sõlmimisel firmadega. Samuti oleme sama isikut volitanud koguma ühisuse liikmetelt rm põhiselt haldustasu ning remonditasu, milleks avas isik eraldi arve (eraisikuarve). Nüüd, kui ühistu on moodustatud, tekkis küsimus: kas sellelt eraisikuarvelt on kogunenud summa kandmine ühistu arvele juriidiliselt korrektne? või kuidas peaksime toimetama?

Tänan!

Re: Korteriühistu juhatuse valimine ja ülekanded ühistu arve

15 Jaan 2018, 08:11

Tere,

Uue korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt kohaldatakse korteriühistu juhatusele lisaks nimetatud seaduses sätestatule mittetulundusühingute seaduse § 26 lõikes 2 ning §-des 27–29 ja 32 mittetulundusühingu juhatuse kohta sätestatut. Kuna korteriomandi- ja korteriühistuseaduses ei ole sätestatud juhatuse liikmele seatavaid tingimusi, tulenevad need MTÜS § 26. Nimetatud sättes on märgitud, et juhatuse liige peab olema teovõimeline füüsiline isik, samuti on sätestatud, et juhatuse liikmeks ei või olla isik, kelle suhtes kohus on kohaldanud juhatuse liikmena tegutsemise keeldu või ettevõtluskeeldu, samuti isik, kellel on keelatud tegutseda samal tegevusalal, millel tegutseb mittetulundusühing, või kellel on keelatud olla juhatuse liige seaduse või kohtulahendi alusel. Muid piiranguid seadusandja juhatuse liikmeks olemisele ette ei näe.
Seadusest tulenevalt võib üldkoosolekul osaleda korteriomaniku esindaja, kelle esindusõiguse olemasolu on kirjaliku dokumendiga (volikiri) tõendatud. Seadusandja ei ole seejuures öelnud, kas tegemist peab olema tähtajalise või tähtajatu esindusõigusega.
Loodud korteriühistu on varem tegutsenud korteriühisuse õigusjärglane. Sellest tulenevalt lähevad talle üle nii õigused kui ka kohustused ja vara. Kuidas kogunenud vahendeid korrektselt üle anda, oskab Teile kindlasti selgitada Teie korteriühistu raamatupidaja.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta