Isiklik kasutusõigus minu omandil

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isiklik kasutusõigus minu omandil

31 Jaan 2018, 14:16

Tere

Olen kahekordse eramu omanik. Maja ülemine korrus on renoveeritud. Esimene korrus on elamiskõlbmatu- ei saa kütta, puudub kanalisatsioon ning vesi ja elektrisüsteem on amortiseerunud. Esimesel korrusel on aga piiratud teovõimega inimese isiklik kasutusõigus, kelle eestkostjaks on kohalik omavalitsus. Teovõimetu inimene seal ei ela, sest see ei ole lihtsalt võimalik. Soovin esimese korruse renoveerimiseks võtta laenu ja seada hüpoteegi. Hüpoteegi seadmisel nõuab pank, et isiklik kasutusõigus jääks hüpoteegist kinnisturaamatus tahapoole. Isiklikku kasutustõigust omava inimese eestkostja arvab, et kohus ei anna kindlasti sellise tehingu jaoks luba. Samas kahjustab see minu vara. Mitte keegi ei saa kasutada esimest korrust. Maja on 80 aastat vana palkmaja. Mitte kütmine kahjustab kogu maja. Lisaks on elektrisüsteem ohtlik ja amortiseerunud. Kas minu omandit kaitseb mingi seadus?

Re: Isiklik kasutusõigus minu omandil

09 Veebr 2018, 05:54

Tere,

Asjaõigusseadus § 212 lg 2 kohaselt võib kinnisasja omanik nõuda kasutusvalduse lõpetamist, kui:
1) kasutusvaldus on kaotanud kasutusvaldaja jaoks igasuguse tähtsuse;
2) tema kahju on oluliselt suurem kasutusvaldaja kasust;

Seega, arvestades, et iaikliku kasutusõigusega koormatud kinnistu osa ei ole tegelikult kasutuskõlblik, kasutusõigust omav isik seda tegelikult ei kasuta ja kasutuskõlbmatu hooneosa kahjustab kogu ülejäänud hoonet, võib olla isikliku kasutusõiguse lõpetamine asjakohane. Kõigi oluliste asjaolude arvesse võtmiseks ja vajadusel menetluse alustamiseks isikliku kasutusvalduse lõpetamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes aadressil www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta