Üürilepingu ennetähtaegne lõpetamine üürniku poolt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürilepingu ennetähtaegne lõpetamine üürniku poolt

07 Veebr 2018, 21:37

Tere!
Saatsin eile küsimuse, aga ei näe seda kuskil. Saadan uuesti.
Mul on küsimus minu kui üürileandja õigustest ja kohustustest üürniku poolt tasutud tagatisraha ja ettemakstud ühe kuu üüri kohta.
24.01.18 sain kirja:
Uudised on sellised, et soovin üürilepingu lõpetada.

Ma reaalselt hetkel seal ei ela (mõned isiklikud asjad on mida saan kiirelt äraviia), seega võib põhimõtteliselt uue üürikuulutuse ülespanna.
(veebruari üüri tasus ette)

Ta korterisse põrandalambi, mille eest küsis 50 eur, samas on tema üürimise perioodil saanud rõduukse piit kahjustada.

Õnnestus leida uus üürnik ja saime endise üürnikuga kokkuleppele, et ta viis oma asjad ära 29.01.18

Nüüd tahab ta tagatisraha ja veebruari üüri tagastust. Kas tal on mõlemale summale seaduslik õigus?

Kui ta lõpetas lepingu ennetähtaegselt ilma mõjuva põhjuseta, kas siis on mul õigus vähemalt ettemakstud 1 kuu üür endale jätta?

Kui tal on õigus vaid tagatisrahale, millest lahutan maha tema jaanuari kommunaalid ja tekitatud kahju hinnangulise summa?
Kas tekitatud kahjuhüvitise avaldusele on mingid ettekirjutised?

Millise vastuse peaksin koostama tema alljärgnevale kirjale:
Saadan lepingust foto tagatise ja ettemaksu tasumise kohta summas 760 EUR, mis peaks täismahus tagastamisele kuuluma.
Minu asjad on kõik äraviidud va põrandalamp. Nagu rääkisime, siis müüks ma selle soovi korral sulle või uuele üürilisele summaga 50 EUR (originaalhind oli üle 100).
Suured tänud ette peatse vastuse eest!
Lugupidamisega
Helen

Meie leping on alljärgnev:

6. Lepingu lõppemine ja lõpetamine
6.1.Leping lõpeb tähtaja möödumisel või Lepingu lõpetamisel seaduses sätestatud korras,
arvestades Lepingu sätteid.
6.2. Üürnikul on õigus Leping ennetähtaegselt lõpetada, teatades sellest Üürileandjale vähemalt 1
( üks) kuu ette

6.4. Üürnik kohustub Lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel tagama eelneval teatamisel sissepääsu
Eluruumi selle edasise väljaüürimise eesmärgil.

Re: Üürilepingu ennetähtaegne lõpetamine üürniku poolt

14 Veebr 2018, 20:53

Tere,

Üürniku ja üürileandja vahelised suhted on õigusnormi tasemel reguleeritud Võlaõigusseaduses (VÕS).
Teie küsimusest selgub, et sõlmitud oli tähtajaline üürileping. Tähtajaline üürileping lõpeb tähtaja möödumisega, kui lepingut ei ole varem erakorraliselt üles öeldud. Kirjutate, et erakorraliseks ülesütlemiseks puudus alus. Siiski andis üürileandja valduse üle ja teie võtsite selle vastu. Seega on tegemist lepingu lõpetamisega kokkuleppel. Seadusest tulenevalt peab üürnik üüritud asja tagastama seisundis, mis vastab asja lepingujärgsele kasutamisele ja üürileandja peab kontrollima asja seisundit ja viivitamata teatama üürnikule asja puudustest, mille eest üürnik vastutab. Kui üürileandja seda ei tee, kaotab ta õigused, mis kuuluvad talle asja puudusest tulenevalt. Teie küsimusest ei selgu kas olete puudusest üürnikule teatanud. Ettemakstud üürisumma kohta on seaduses öeldud, et kui üürnik on üüri või kõrvalkulud üürilepingu lõppemisele järgneva aja eest ette maksnud, peab üürileandja ettemaksu üürnikule tagastama.
Tagatisraha kohta on VÕS § 308 sätestatud:
(1) Eluruumi üürilepinguga võib ette näha, et üürnik maksab lepingust tulenevate nõuete tagamiseks üürileandjale tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses. Üürnik võib tagatisraha maksta kolme kuu jooksul võrdsetes osades. Esimene osa tuleb maksta pärast üürilepingu sõlmimist.
(2) Tagatisraha peab üürileandja hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.
(3) Üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu.
Seega kuuluvad tagastamisele mõlemad summad, tagatisraha koos kogunenud intressiga. Maha saab arvata tasu üürniku tarbitud teenuste eest, mille eest ei ole veel tasutud ja hüvitise asja kahjustamise eest, kui sellest on kohaselt teatatud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta