Ühisomandis oleva ruumi kasutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisomandis oleva ruumi kasutamine

12 Veebr 2018, 16:01

Tere! Meie trepikoja esimesele korrusele eshitati ca 10 aastat tagasi remondifondi kogutud ühisrahade eest panipaik. Nimetatud ruumi kasutamise otstarbeks ei korraldatud trepikoja kõigi korteriomanike jaoks koosolekut otsustamaks, mida seal ruumis hoida võib ja mis on ruumi kasutamise üldtingimused. Ruumi üldkulud (elekter, maamaks, kindlustus jne) on arvestatud ja tasutud kõikide korteriomanike poolt nagu kõik muud üldkulud. Ruumi üle otsustamise õiguse on ilma teiste nõusolekuta võtnud üks korteriomanik, kes kõikide nende aastate joksul on omavoliliselt otsustanud, kellele võti ja ruumikasutusõigus anda. Nüüdseks on korterelamus moodustatud korteriühistu ja selle esimeest on probleemist teavitatud, aga siiani ei ole mitte midagi ette võetud selleks, et trepikoja kõikidel korteritel oleks võrdne kasutusõigus ühisomandis olevale ruumile. Inimene, kes omavoliliselt on endale otsustusõiguse võtnud, keeldub küsimise korral võtit andmast või ruumi laskmast. Korteriomanikud, kellel on puudunud ca 10 aastat ruumile ligipääs, on tasunud ruumi ülalpidamiskulusid ja sellega seoses justkui tühja maksnud asja eest, mida nende jaoks olemas ei ole. See inimene on valitud ka KÜ juhatusse ja tundub, et just sellepärast ei saabu ka lahendust.

Kuidas tagada kõikide korteriomanike võrdne kohtlemine? Kas on võimalik omavoliliselt tegutsenud isiku käest nõuda ruumi kasutamise eest renti tagantjärele nende aastate eest, mil ta on ruumi põhimõtteliselt iseenda huvides kasutanud? Millise ametiasutuse poole peaks pöörduma, kui KÜ ei suuda olukorda lahendada? Eesmärk on siiski see, et kõikide korterite omanikel oleks olemas ruumi võti ja tagatud ka juurdepääs ning kõikidel omanikel oleks ka õigus kaasa rääkida, mis otstarbel nimetatud ruumi kasutada võib. Kui korteris puudub jalgratas või lapsekäru, siis ei tohiks see olla takistuseks hoida ruumis ehk midagi muud, näiteks treppredelit.

Re: Ühisomandis oleva ruumi kasutamine

19 Veebr 2018, 22:45

Tere,

Asjaõigusseaduse kohaselt valdavad ja kasutavad kaasomanikud ühist asja kokkuleppel. Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 30 lg 2 kohaselt võib korteriomanik nõuda, et kaasomandi eset kasutataks seaduse ning korteriomanike kokkulepete ja korteriühistu põhikirja kohaselt. Kui kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest. Sama nõude saab esitada ka korteriühistu.
Seega tuleb esmalt veenduda kas Teie korteriühistu põhikirjas on sätted kaasomandi kasutamise kohta. Seejärel tuleb kaasomanike vahel sõlmida kokkulepe ühise omandi kasutamiseks. Selleks on vajalik kõigi kaasomanike nõusolek. Kui mõni kaasomanik alusetult nõusolekut andmast keeldub, saab seda hageda kohtus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta