Kulude jaotus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kulude jaotus

14 Veebr 2018, 10:09

KÜ esitab arveid vana põhikirja järgi, mitte 01.01.2018 jõustunud seaduse järgi, mille § 40 lg 1 kohaselt korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele.

Arvetel on kulud arvestatud inimeste arvu järgi või võrdselt korteriomanike vahel. Seega on minu arved oluliselt suuremad, kui m2 järgi arvestatuna oleks.

Kas on seaduslik teha ise ümberarvestused m2-le? Ma ei taha maksta rohkem kui seaduse järgi pean, samas ei taha ka KÜ ees nö võlglaseks jääda. Kas „võlglaseks“ jäämise vältimiseks peaksin pöörduma kohtusse nt tuvastushagiga ning nõuda kohtult õiguse tunnustamist mitte maksta KÜ ebaseaduslikke arveid? Mida sellises olukorras teha?

Re: Kulude jaotus

21 Veebr 2018, 21:43

Tere,

Korteriomandi- ja korteriühistu seaduse § 40 lg nähakse tõepoolest ette Teie märgitud kulude jaotus. Siiski sama § lg 2 lubab seaduses sätestatust kõrvale kalduda, kui see on ette nähtud põhikirjaga. Nimelt korteriomanike kokkuleppe tingimusi arvestades võib korteriühistu põhikirjaga ette näha käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Eelkõige võib põhikirjaga ette näha, et tegelikust tarbimisest sõltuvad majandamiskulud tasub korteriomanik pärast kulude suuruse selgumist kas vastavalt oma kaasomandi osa suurusele või vastavalt tema poolt tarbitud teenuse mahule. Seega võib ka senine kulude jaotus olla õiguspärane.
Kui põhikirjas sätestatu ei rahulda korteriomanikke, saab algatada põhikirja muutmise ja selle seadusega kooskõlla viimise. Samuti annab seadus võimaluse teatud juhtudel kulude kandmisest keelduda. Juba nimetatud § 40 lõige 3: Korteriomanik võib keelduda kandmast kulusid, millega ta ei ole nõustunud, kui nende kandmise nõudmine temalt oleks vastuolus hea usu põhimõttega.
Seega tuleb analüüsida tegelikku olukorda ja seejärel otsustada kas kulude jaotus Teie poolt kirjeldatud viisil on õiguspärane või mitte. Selleks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta