Puudused ostetud korteris

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Puudused ostetud korteris

23 Apr 2018, 08:46

Tere
Eelmine aasta sai ostetud korter Kakumäel - notariaalne leping sõlmiti juunis ning sisse kolisime augustis.
Korteriomandiga on kerkinud väike probleem mida vist vana omanikuga klaarida ei õnnestu.
Probleem siis järgmine:
Kolimise käigus sai avastatud vannitoas seda et seinas olevad keraamilised plaadid osaliselt lahti – s.t. vuugisegu hoiab plaate omavahel koos kuid plaadid ise seina küljest lahti. Visuaalselt seda praktiliselt ei märka - kindlaks saab teha vaid peale koputades ja liigutades.
Kuna kolimisega palju sebimist siis rohkem ei süvenenud. Probleemi sai vanale omanikule korra mainitud poes kohtumise käigus.
Nüüd paar nädalat tagasi sai hakatud asja täpsemalt uurima. Probleem on palju ulatuslikum – vannitoa kahes seinas tervenisti on keraamilised plaadid lahti.
Teavitasin sellest maaklerit 05.04.18 ja tema juba edasi vana omanikku.
Mina väidan seda et tegemist on varjatud puudusega mida oleks pidanud mainima. Vana omanik jälle seda et tema asjast pole teadnud et olen selle ise tekitanud jne.
Maja pealt olen kuulnud et sama probleem on olnud paljudes korterites.
See et vannituba mõistlikult korda teha tuleks seinaplaadid kogu ulatuses välja lõhkuda ja asendada sellistega mis sobiksid olemasoleva põrandaga. Minu hinnangul kulu vahemikus 2000 – 3000 eurot lisaks veel ebameeldivused ning see et 2 -3 nädalat sees elada ei saa.
Vana omanik sellise hüvitussummaga nõus ei olnud. Olen pakkunud ka sellist summat mis kataks nende kahe seina korda tegemise. Et vannituba jääks mõistlik siis sellisel juhul kahe seina kulud kannaks ise. Ka sellega nõus ei olda.
Hetkel olen ka juba sellest summast alla andnud.
Kui aus olla siis olen juba ise kahtlema hakanud et kas mul on üldse õigus midagi nõuda. Samas minu loogika ütleb et tegemist on sellise puudusega millest oleks pidanud teadma andma.
Kuidas peaks ajaga edasi toimetama kui vana omanikuga kokkuleppele ei saa ?
Kas õnnestuks selle koha pealt nõu saada ?

Ette tänades

Re: Puudused ostetud korteris

27 Apr 2018, 22:01

Tere,

Kui Te olete ostnud varjatud puudusega korteri, on Teil õigus müüjalt nõuda puuduse kõrvaldamist. Juhul kui ostja nõuab müüjalt puuduse likvideerimist ja müüja seda mõistliku aja jooksul ei tee, võib ostja asja ise parandada või tellida paranduse ning pärast kulutuste katmist nõuda müüjalt tehtud kulutuste hüvitamist.
Kui müüja keeldub hiljem kulutuste hüvitamisest, on ostjal õigus pöörduda nende väljamõistmiseks kohtusse. Kulutused peavad olema vajalikud, põhjendatud ja tõendatavad.
Alternatiivina eelmisele lahendusele, mil ostja ise kõrvaldas puuduse(d), on ostjal õigus kasutada ka lepingust taganemise õigust. Kui ilmneb, et müüja on lepingut rikkunud ja ostja on sellest müüjat teavitanud ning asja parandamine või asendamine pole võimalik või ka ebaõnnestub või kui müüja keeldub asja parandamast või asendamast või ei tee seda mõistliku aja jooksul pärast talle lepingutingimustele mittevastavusest teatamist, on tegemist müüjapoolse olulise lepingutingimuste rikkumisega Taganemisavalduse esitamine peab samuti toimuma mõistliku aja jooksul, sest kui seda ei tehta, võib tekkida risk, et mõistlik aeg lepingust taganemiseks võib ka mööduda. Seejuures tuleb kaalutleda, kas puudus on oluline pidades silmas selle kõrvaldamiseks tehtavate kulutuste ja ostuhinna suhet. Lepingust taganemine on võimalik olulise puuduse korral.
Seega on Teil puudusega korteri ostnuna valida erinevate nõuete vahel. Kui vajate täpsemat konsultatsiooni, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta