Kaasomandi müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi müük

03 Mai 2018, 16:22

Tere
Olukord järgmine: päranduseks saadud korteril on neli kaasomanikku (onu 1/3, tädi 1/3 ja minul vennaga kahepeale 1/3). Keegi seda eluruumina ei kasuta. Tädi tahab teiste osad osta ja korter omandada, kuid aeg jookseb ja tõenäostust seda raha kokku saada ei tal ole. Mina koos vennaga ja onu soovime panna korteri müüki, sest tundub, et tegu on lihtsalt pahatahtliku venitamistaktikaga (nt ootame kinnisvarahindade langust). Teadaolevalt ei saa aga meie ilma tema nõusolekuta korterit müüa. Millised on võimalused ja kas üldse on, et korter saaks ikkagi müüdud (ostuhuviline olemas)?
Ette tänades.

Re: Kaasomandi müük

10 Mai 2018, 19:58

Tere,

Vastavalt asjaõigusseaduse §-le 73 lõige 1 võib kaasomanik temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada. Seega on Teil võimalik oma mõtteline osa kaasomandist müüa tädi nõusolekuta ning kaasomand tekib siis ostjal ja tädil. Sama paragrahvi lõige kaks sätestab, et kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. Lõikes kaks sätestatut ei kohaldata, kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale.
Teisel kaasomanikul ei ole aga piiramatult aega oma ostueesõiguse teostamiseks. Võlaõigusseaduse § 249 kohaselt tuleb Teil ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatada ostjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust.
Kui müügileping on sõlmitud kirjalikus vormis, peab müüja ostueesõigust omava isiku nõudmisel esitama talle lepingu.

Kinnisasjade müügi puhul säilib ostueesõigus kahe kuu jooksul pärast käesoleva seaduse §-s 249 nimetatud teate saamist, kui seaduses või lepinguga ei ole ette nähtud teistsugust tähtaega.
Seega, kui Teil on olemas isik, kes soovib osta Teile kuuluvat mõttelist osa kinnistust, siis on Teil võimalik see müüa sõlmides ostjaga notari juures müügilepingu. Seejärel peate Te müügilepingu sõlmimisest teatama teisele kaasomanikule. Kui Teine kaasomanik 2 kuu jooksul ei teata oma ostueesõiguse kasutamise soovist, siis on Teie osa kinnistust müüdud Teie poolt valitud ostjale. Kui ta aga teatab oma soovist ostueesõigust kasutada, ostab ta Teie osad ära müügilepingus kokku lepitud tingimustel.

Teiseks võimaluseks on nõuda kaasomandi lõpetamist. Kui Tädi seda kokkuleppel teha ei soovi, on võimalik seda ka kohtus hageda ning avaldada soovi lõpetada kaasomand selle müümise ja raha kaasomanike vahel jagamise teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta