Kü suuremahuline otsus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kü suuremahuline otsus

04 Juun 2018, 15:17

Kü seaduses on kirjas punkt.

§ 38. Olulised ümberkorraldused ja hoone taastamine
(1) Ehitusliku või muu kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikust muudatusest suurema ümberkorralduse tegemist ei saa otsustada tavapärase valitsemise raames, vaid selleks on vaja korteriomanike kokkulepet.

Küsimus:
Kortermajas hetkel tahkekütusel (toimub halupuudega kütmine) süsteem, mis aastaid on töötanud. Osad omanikud soovivad minna üle pelletküttele, mis tähendab, et korteriomanikud peavad korraga välja käima suure summa. Kas nüüd selline muudatus läheb ka suurema ümberkorralduse alla ja on vajalik korteriomanike kokkulepet või piisab lihthääletusel enamusest?
Lisan veel juurde, et katlasüsteem ei ole avariiline ega amortiseerunud, kohapeal on käinud firmaesindaja, kes eelnevalt on soovitanud küttetorustiku vahetust (amortiseerunud). Siiski soovitakse eelnevalt pelletsüsteem paigaldada.

Pelleti vastu onh etkel umbes 3-4 korterit kes sooviksid ennem korda teha torustik.
Kas üldkoosolek saab vägisi läbi suruda pelleti paigalduse kui 18-st korterist 4 korterit on vastu?

Lugupidamisega.

Re: Kü suuremahuline otsus

11 Juun 2018, 22:44

Tere,

Mitte igasugune ehitustegevus, sh ehitusluba nõudev ehitustegevus hoones ei ole ehituslik ümberkorraldus Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 38 lg 1 tähenduses. Ehitustööde mahust olulisem on küsimus, kas tegemist on põhimõtteliselt ehitusliku ümberkorraldusega, tehnosüsteemi asendamisega täiesti teistsugusega (näiteks ahjukütte asendamine keskküttega). Küsimusest lähtuvalt ei ole tegemist ehitusliku ümberkorraldusega ega tehnosüsteemi asendamisega täiesti teistsugusega. Küsimusest võib eeldada, et soovitakse välja vahetada katle tüüpi. Sellise muudatuse puhul tuleb arvestada ka §-ga 39, milles on reguleeritud kaasomandi eseme ajakohastamine ning mis annab võimaluse otsustada kvalifitseeritud häälteenamusega kaasomandi eseme ajakohastamiseks vajalike muudatuste tegemise üle. Samas tuleb sellise otsuse puhul arvestada ka keeluga kahjustada ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Korteriomaniku õigustatud huvide hulka kuulub nii soov säilitada harjumuspärane elukorraldus kui ka soov vältida ülejõu käivaid kulusid. Seega tuleb kaaluda ühelt poolt neid huvisid ja teiselt poolt teiste korteriomanike huvi kaasomandi eset ajakohastada. § 39 alusel tehtud otsus kehtib kõigi korteriomanike kohta vahetult. Seega peab korteriomanik, kes otsusega ei nõustu, selle ise vaidlustama.
Lisaks otsuse vaidlustamisele võib korteriomanik, kes muudatuste tegemisega ei nõustu, esitada ka vastuväite kulude tasumise osas. Kui vastuväide on sisuliselt põhjendatud, keelduda seonduvate kulude tasumisest. Tuleb siiski silmas pidada, et selline nõue on põhjendatud ainult erandlikel juhtudel, mitte lihtsalt põhjusel, et korteriomanikule muudatused ei meeldi.
Kõiki asjaolusid arvestava konkreetsest olukorrast lähtuva analüüsi saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta