Uus korteriühistu seadus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Uus korteriühistu seadus

18 Juun 2018, 06:57

Tere.

Palun vastuseid järgnevatele küsimustele:

1. Kui oleme korteriomandi kaasomanikuga sõlminud kaasomanike kokkuleppe, et mina olen korteriühistu (KÜ) liige, siis kas ma pean hääletamiseks küsima teiselt kaasomanikult volituse, kuna meil on kahe peale 1 hääl?
2. Kui soovime kaasomanikena vahetada, kes on KÜ liige, siis kas selleks võime igal ajal esitada KÜ juhatusele kaasomanike vastava kokkuleppe?

3. Kui korterelamusse on tehtud ettepanek paigaldada kogu majale veepehmendusfilter, kuid kui otsustusvõimelisel üldkoosolekul on 1 hääl sellele vastu, siis kas võidakse siiski veepehmendusseade paigaldada? Kas antud juhul on tegu niivõrd suure muudatusega, et antud seadme paigaldamiseks peavad olema kõik KÜ liikmed nõus?

4. Kui otsustusvõimelisel üldkoosolekul on 51% KÜ liikmetest nõus, et keelame kortermajas ära nt rõdul suitsetamise, siis kas võib antud teemakohase punkti kodukorda lisada? Kas sarnaselt põhikirjale, on uue korteriomandi- ja korteriühistuseaduse järgi kodukorra loomise ja muutmise korral vajalik 2/3 poolthäält kõikidest häältest või koosolekul kohal olnud liikmete häältest?
5. Kas kodukorra loomisel ja muutmisel peavad nõus olema 2/3 või 51% liikmetest?
6. Kui kodukorda kirjutatakse sisse leppetrahvid, siis kes tagab trahvide täitmise (nt karistatav keeldub trahvi maksmast) ?
7. Kui otsus (nt rõdul mitte suitsetada) tehakse ilma koosolekut kokku kutsumata (ehk arutelu ühe küsimuse üle toimub internetis), siis kas määratud tähtajaks vastamata ühistu liikmed loetakse automaatselt vastu olijateks, kui küsimus esitada järgnevalt? "Korterelamu rõdudel suitsetamise keelustatamine. Vastamata jätmisel loetakse, et liige hääletab otsuse poolt." Kas vastu olijateks loetakse ka üldkoosolekul osalenud liikmete otsus, kui nad ei hääleta?
8. Kas KÜ juhatus võib juhatuse liikmete poolthäälteenamusega luua ja muuta põhikirja ja kodukorda?

Aitäh!

Re: Uus korteriühistu seadus

25 Juun 2018, 21:28

Tere,

1. Kaasomanikud valdavad omandit seadusest tulenevalt kokkuleppel ja üksmeeles. Seega, kui olete kotreri kaasomanikud ja iga korteriomand annab põhikirja kohaselt ühe hääle ning Teil on kokkulepe, et Teie olete hääleõiguslik, peaksite otsused omavahel läbi arutama ja hääletada saate siiski vaid Teie.
2. Kuna omandi valdamine ja valitsemine toimub kokkuleppel, siis jah.
3. Veepehmendi näol võib olla tegemist ajakohastamisega. Kaasomandi eseme ajakohastamiseks, sealhulgas energiatõhususe suurendamiseks, selliste vajalike muudatuste tegemise, millega ei muudeta eriomandi eseme otstarvet ega kahjustata muul viisil ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve, võib otsustada kui vastavasisulise korteriomanike üldkoosoleku otsuse poolt on antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest. Korteriomanike üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osalevatele korteriomanikele kuulub üle poole häältest ja üle poole kaasomandi osadest, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti. Seega üks vastuhääl otsust ei mõjuta.
4.-7. Kaasomandi kasutamine toimub vastavalt asjaõigusseadusele. Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse.
8. Põhikirja muutmiseks vajalik häälteenamus on kehtestatud Mittetulundusühingute seadusega ja Põhikirja muutmine pärast korteriühistu registrisse kandmist on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta