Küsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus

20 Juul 2018, 16:52

Tere,
Minu mure on järgmine: Üürikorteris, kus elan, hakkavad kõik asjad järjest otsad andma, kuna on amortiseerunud. Korteri remont on ka tehtud kiiruga, et keegi saaks sisse kolida. Seni on läinud katki blender ja mikrolaineahi, mille asendasin uutega, kuigi tegelikult ei peaks. Nüüd viimane sündmus oli selline, kus tulin koju, ja pesumasin oli külili maas. Pesumasin on korteri omaniku poolt ehitatud kuskile saepuruplaadist seinte ja põhjaga kappi, tsentrifuugi ajal pesumasin väristanud ennast natuke edasi ja selle tulemusel on selle kapi põhi sisuliselt ära murdunud. Ehituskvaliteedist sealt rääkida ei saa. Pesumasin oli maas ja nupud on kukkumise tagajärel sisse pressitud, ehk seda ei saa kasutada. Andsin sellest korteri omanikule teada ja tema ütles, et ma pean ostma uue masina ja ka selle kapi korda tegema. Ütlesin talle, et asju on kasutatud otstarbekalt ja ma ei näe siin enda viga, mille peale ütles, et see on ikkagi minu hooletus, sest polnud kodus, kui see juhtus ja see on minu hüvitada. Isegi kodus olles ei oskaks ette ennustada, et pesumasin selle kehvasti ehitatud kapi järsku puruks lööb, minul midagi päästa poleks midagi nagunii õnnestunud. Kuidas see probleem lahendada? Korteriomanik enam kirjale ei vasta, kuna nõudsin kiiret lahendust probleemile. Mida ma üldse teha saan sellises olukorras? Korteriomanik elab välismaal. Kuna temalt mingit tagasisidet pole saanud, siis kuidas käituda? Kas olen kohustatud maksma täies ulatuses üüri edasi, kuigi väga tähtis komponent on puudu? Mis mu õigused on? Lepingut lõpetades pean ma ju kohe ka uue maakleritasu maksma, et uut korterit saada. Kas korteriomanik võiks olla kohustatud mulle maakleritasu kinni maksma, kuna tema poolt pole lahendust?

Re: Küsimus

26 Juul 2018, 21:24

Tere,

Tulenevalt võlaõigusseadusest on üürnikul kohustus kõrvaldada oma kulul üüritud asja puudus, mida saab kõrvaldada asja harilikuks säilitamiseks vajaliku väikese koristamise või hooldamisega. Kõik muud asjal tekkivad puudused peab kõrvaldama üürileandja, välja arvatud juhul, kui üürnik puuduse või kasutamise takistuse tekkimise eest vastutab.
Kui üürileandja puudust mõistliku aja jooksul sellest teadasaamisest ei kõrvalda on üürnikul õigus:
1) nõuda üürileandjalt puuduse või takistuse kõrvaldamist (VÕS § 279)
2) nõuda üürileandjalt kolmanda isikuga õigusliku vaidluse ülevõtmist;
3) nõuda üürileandjalt kahju hüvitamist;
4) alandada üüri (VÕS § 296)
5) hoiustada üüri (VÕS § 298)
Üürnik võib puuduse või takistuse ise kõrvaldada ja nõuda selleks tehtud vajalike kulutuste hüvitamist, kui üürileandja on puuduse või takistuse kõrvaldamisega viivituses või kui asja puudus või takistus piirab asja sihtotstarbelise kasutamise võimalust üksnes ebaolulisel määral.
Samuti võib üürnik lepingu etteteatamistähtaega järgimata üles öelda, kui puudus või takistus välistab asja sihtotstarbelise kasutamise või piirab seda olulisel määral. Siinkohal on hinnanguline kas pesumasina rike takistab või piirab eluruumi kasutamist olulisel või ebaolulisel määral. Vastaja on seisukohal, et Teie kirjeldatud takistust tuleb pidada siiski piiravaks ebaolulisel määral ja üürilepingu ülesütlemine võib olla takistuse suhtes ebaproportsionaalne.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta