Ostetud korteri varjatud vead

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ostetud korteri varjatud vead

24 Juul 2018, 22:39

Ostsin korteri. Pärast võtmete kätte saamist koristasin korterit ja märkasin köögikappi valamu alla tekkinud loiku ning äravoolutorude leket. Vahetasin kõik torud välja, kuid järgneval päeval avastasin ka vannitoast lekkivad torud. Vahetasin needki välja, kuid siis selgus, et lekib ka WCd ja vannituba läbi seina ühendav toru ning ka WC poti ühenduskoht. Kuni sain ise torude vahetusega hakkama, ma korteri müüjale ei teatanud. Kui aga selgus, et lekivad tõesti kõikides ruumides asuvad kanalisatsioonitorud, millest paari vahetust ise teostada ei saa, vaid tuleb palgata torumehed, hakkasin mõtlema, et kas pole tegemist lepingu rikkumisega ning mina ei peaks tegelikult seda kõike ise kinni maksma?

Omanikule andsin olukorrast teada maakleri vahendusel samal päeval, kui viimased lekked avastasin (3 päeva pärast võtmete kätte saamist). Korteri müüja on nõus hüvitama vaid pool remondisummadest, põhjendusega, et tema polnud torude lekkest üldse teadlik ning seega justkui poleks varjatud viga. Kuid olen uurinud erinevaid seadusi ning oma notariaalset lepingut, millest jääb mulje, et müüja peaks siiski täiel määral vastutama ja hüvitama.

Kui käisin korterit vaatamas, siis mingeid nähtavaid lekkeid ma ei märganud. Samas sõrmega ma torusid üle ei katsunud. Torusid ma enne ostu spetsialistidel kontrollida ei lasknud. Torude leket omanik ei maininud. Ka notariaalse lepingu sõlmimisel notari küsimusele kas eluruum vastab elementaarsetele tingimustele (töötav torustik, elekter, küte jms), vastas omanik jah.

Minu küsimus on, kas müüjal on selles olukorras täielik vastutus vead parandada ja hüvitada?
Või vabastab tõesti müüja vastutusest põhjendus, et tema ei olnud neist leketest teadlik? Kas ma ei oma õigust müüjalt täies ulatuses tööde tasumist nõuda, kuna ei kaasanud spetsialiste korteri üle vaatamiseks?
Kas mul on õigust nõuda, et omanik tasuks siiski torude parandamise täies ulatuses?

Re: Ostetud korteri varjatud vead

29 Juul 2018, 16:09

Tere,

Teie esitatud asjaoludest võib järeldada, et olete tõepoolest ostnud lepingutingimustele mittevastava korteri ja müüjal on kohustus puudused kõrvaldada. Müüja vastutab lepingutingimustele mittevastavuse eest kui ta sellest teadis, aga ka juhul kui ta sellest teadma pidi (Võlaõigusseadus § 221 lg 1 p 2).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta