Kinnisasja müüja võlaõiguslik vastutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisasja müüja võlaõiguslik vastutus

28 Juul 2018, 12:08

Tere,

Võlaõigusseadus § 218 punkt 2(1) sätestab, et: "Müügilepingu puhul, mille esemeks on kinnisasi või selle osa, korteriomand või piiratud asjaõigus, mille osaks on ehitis, või hooneühistu liikmesus, ning mis on sõlmitud majandus- ja kutsetegevuses tegutseva müüja ja tarbijast ostja vahel, eeldatakse, et kahe aasta jooksul ehitise tarbijale üleandmise päevast arvates ilmnenud lepingutingimustele mittevastavus oli olemas ehitise üleandmise ajal..."

1. Kui eraisik ostab kinnisvaraarendajalt korteriomandi, siis korteri müüja võlaõiguslik vastutus hakkab kehtima alates ostu-müügi lepingu sõlmimise kuupäevast ning selline vastutus kestab 2 aastat. Kinnisvara arendaja on müüja ning ostja on tarbija. Kas ma olen korteriomanikuna õigesti aru saanud?

2. Nüüd põhiküsimus. Võttes aluseks VÕS § 218 punkt 2(1), siis mis päevast hakkab kehtima korterelamu kaasomandi (üldpinnad, trepikoda, kelder, õueala jne) võlaõiguslik vastutus? Kas korterelamule kasutusloa väljastamise kuupäevast? Korteriühistu loomise kuupäevast? Esimese korteri müümise kuupäevast? Või mingi muu variant?

3. Eelmisest küsimusest tuleneb ka minu viimane küsimus. Kes on korterelamu kaasomandi puhul võlaõigusliku vastutusega seotud osapooled (müüja ning tarbija)? Arendaja ja ehitaja? Korteriühistu ja arendaja? Või mingi muu variant?

Tänan teid ette!

Re: Kinnisasja müüja võlaõiguslik vastutus

02 Aug 2018, 22:01

Tere,

Nagu ka Võlaõigusseaduses on sätestatud, tuleneb vastutus lepingust. Kui lepingupoolteks on kinnisvara arendaja ja Teie eraisikuna, on vastutajaks kinnisvaraarendaja. Nagu seaduses on sätestatud, hakkab võlaõiguslik vastutus kehtima selle aluseks olevast ündmusest ehk majandus- ja kutsetegevuses tegutseva müüja ja tarbijast ostja vahel lepingu sõlmimisest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta