kaasomand ja kasutusleping ja ühiskasutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomand ja kasutusleping ja ühiskasutus

31 Juul 2018, 02:15

Tere

Aastal 1969 müüdi 1/2 maja ning 1/2 selle juurde kuuluvast maast ning koostati kasutusleping maja ja maa kasutamiseks (ülemine ja alumine korrus, ühiselt kasutatavad ruumid, hoov). Hetkel tundub, et kinnistusraamatus selle kohta märget pole.
Aastal 1999 tegin kinkelepingu täiendava kokkuleppega tasuta elamiseks eluaegselt enda poolt kingitud elamuosal. Märge kinnistusraamatus olemas.
Aastal 2005 endine omanik suri ja pärandas oma osa. Aastal 2006 eelnevalt mainitud, pärandatud osa müüdi.
Majal hetkel 2 omanikku.
Uus omanik otsustas iseseisvalt vana kasutuslepingu järgselt siiamaani meie kasutada olnud sahvriruumi asjadest tühjaks tõsta (õue) ning siiamaani ühiskasutuses olnud koridori hakata kinni ehitama, takistades sellega meie pääsu eelnevalt mainitud sahvriruumini ning sissepääsu keldriruumidesse majasiseselt (olemas ka sissepääs majaväliselt). Kuid säilitas meile võimaluse pääseda trepini ning teisele korrusele, kus on meie eluruumid.
Meie poole majaomanik viibib hooldekodus, eeskostja hetkel puudub. Minu subjektiivse hinnangu järgi tundub kahjuks, et viimased paar aastat puudub vanusest tingituna ka otsustusvõime.
Hea meelega jätkaks vana kasutuskorraga. Kui pole võimalik, kas eestkostjal on õigus uut kasutuslepingut sõlmida?
Kui ülemine ja alumine korrus olid jagatud kasutuslepinguga kasutusse ja see võib olla nüüd enam ei kehti, kas minu poolt kingitud elamuosa ei pruugi olla enam ülemisel korrusel?

Re: kaasomand ja kasutusleping ja ühiskasutus

07 Aug 2018, 22:30

Tere,

Kui kasutuskord ei ole kinnistusraamatusse kantud ei kehti see õigusjärglaste ehk järgnevate omanike suhtes. Selles olukorras tuleks sõlmida uus kasutuskord, soovitavalt notariaalne koos kinnistusraamatusse kandmisega.
Kas eestkostja saab seda teha, sõltub eestkoste ulatusest ja seda tuleks lugeda eestkoste seadmise määrusest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta