Kinnistu jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnistu jagamine

21 Aug 2018, 13:17

Tere!

Küsimus on kuidas, mis alustel ja mis järjekorras käib kinnistu jagamine, et luua kaks korteriühistut ja kaks kinnistut.
Ühel kinnistul (1396m2) on kaks maja, millest 1. maja on 149 m2 (8 korterit) ja 2. maja 123m2 (3 korterit). Hetkel on üks korteriühistu kahe maja peale. Esimeses majas on kelder, kus on lisaks esimese maja boxidele ka vee- ja kanalisatsiooni süsteem mõlemale majale. Lisaks tuleb läbi esimese maja ka teise maja elekter.

Esimene maja soovib enda maja renoveerida pööningu arvelt, kuid kuna tegemist on miljööväärtusliku alaga Põhja-Tallinnas (Rohu 27 majad), siis tahetakse luua kahele pööningu korterile juurde ka kaks parkimiskohta. Kui keegi endistest omanikest tahab endale ka parkimiskohta, siis tuleb see osta teadmata summa eest. See on üheks põhjuseks, miks teine maja tahab jagada olemasoleva kinnistu kaheks, et ei peaks andma lihtsalt ära nö oma mõttelist osa ühisest maast kahele uuele korterile.

Esimene maja asub täpselt tänava ääres ning teine maja asub hoovis. Mõlemal majal on enda numbrid 27 ja 27a. Kas kinnistut on võimalik üldse jagada, kui vajalik vesi ja elekter tuleb läbi 1. maja? Või saab jätta nt teed ja keldri veesüsteemid ühiskasutusse ja maa lihtsalt ära jagada? Mille alusel käib üldse maa jagamine?


Suured tänud!

Re: Kinnistu jagamine

24 Aug 2018, 12:55

Tere,

Kas kinnistut on võimalik kaheks eraldi kinnistuks jagada sõltub maakorralduslikest küsimustest ning sellele oskab kõige pädevama kõiki asjaolusid arvesse võtva vastuse anda kohalik omavalitsus.
Põhimõtteliselt vee- ja kanalisatsioonisüsteemide asukoht ühe maja keldris ei välista kinnistute eraldamist, kuna olukorda on võimalik reguleerida kahe kinnistu omanike vahelise lepinguga.
Esmalt on vajalik omanike nõusolek kinnistu jagamiseks, seejärel tuleb uurida kohalikust omavalitsusest kas see on maakorralduslikult teostatav, tellida vastavad mõõdistustööd ning viia jagamine lõpule notari juures, kus saate teha ka avalduse kinnistusraamatu kande vastavaks muutmiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta