Korteriühistu üürivõlglased

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu üürivõlglased

07 Sept 2018, 12:21

Tere,

olen mõned kuud olnud KÜ juhatuse esimees, elan tasapisi nö. sisse.
On aeg hakata tegelema üürivõlgnikega. vanalt ühistu esimehelt olen saanud korteriomanike kontaktid mobiili numbrite näol.
Ise eelistaks e-maili teel võlgadega seonduvaid asju ajada, kuna siis jääks jälg järgi.
Minu küsimus: Kas eesti.ee poolt igale Eesti kodanikule loodud eesnimi.perenimi@eesti.ee aadressile saadetud kirjad omavad juriidilist jõudu, kui mõni üürivõlgnik, kellele ma ka peale teate saatmist üle helistaksin, väidab, et ei ole sellisest teatest midagi kuulnud?

Tagasisidet ootama jäädes,

Re: Korteriühistu üürivõlglased

10 Sept 2018, 10:59

Tere,

Põhimõtteliselt ei garanteeri riigiportaali vahendusel saadetud e-kirjad nende kättesaamist. Igasugused tähtajad aga hakkavad reeglina kulgema teate kättesaamisest. Kui ei ole teada e-posti aadressi või kui võlgnik kirja kättesaamist ei kinnita (soovitan küsida ka e-kirja saates lühidat kättesaamise kinnitust vastuskirjana), võiks kaaluda kirja saatmist tähitult elukoha (või töökoha) aadressile, kulleri teenust või käsiposti allkirja vastu.
Viimase abivahendina võlgnevuste sissenõudmiseks saab kasutada kohtumenetlust, ent ka siis peab olema teada võlgniku aadress või e-posti aadress, et kohus saaks menetlusdokumendid kostjani toimetada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Korteriühistu üürivõlglased

14 Sept 2018, 07:34

Tänan vastamast.
Tean vähemalt ühte suurvõlglast, kes elab kusagil Kanadas ning üürib korterit välja.
Sammuti on olnud endisel esimehel probleeme tähitud kirjade kätte toimetamisega. Olen kuulnud, et neid nö häid tavasid ei ole tingimata tarvis järgida, kuna vist seadus seda ei eelda. St. võin kohe alustada võlgade sisse nõudmist ilma, et hoiataksin ja räägiksin eelkõige inimesega. Kas see on nii?
Justiitsministeeriumi kaudu pidi olema kindlam alustada võlgade sisse nõudmist, eelistamata inkasso teenuseid. On see tõsi?

Sooviksin võlateate ja maksekohustuse võlgnikule üle anda( tunnistajaga koos võin vist selle ka Võlgniku postkasti panna) ning seejärel kui teade on jäetud helistaksin telefonitsi üle. Edasi juba ehk tulen toime.

Re: Korteriühistu üürivõlglased

17 Sept 2018, 11:13

Tere,

Põhimõtteliselt võite muidugi kohtueelsed kokkulepped vahele jätta ja asuda võlga sisse nõudma. Nagu juba eelnevalt kirjutasin, on ka seejuures oluline teada ja anda kohtule teada võlgniku kontaktandmed menetlusdokumentide edastamiseks. Kostja andmete väljaselgitamine ja kohtule teatavakstegemine on hageja kohustus.Kui see ei õnnestu, tuleb kohtule teada anda, milliseid jõupingutusi nende teadasaamiseks on hageja teinud.
Kui otsustate asuda võlgnevusi sisse nõudma, soovitan seda tõepoolest teha kohtulikult ning mitte kasutada inkassoteenust. Põhiline erinevus on, et inkassoettevõtted saavad võlgnikuga küll kirjavahetust pidada, meeldetuletusi saata ja ka heidutada, ent neil ei ole juriidilises mõttes rohkem jõudu kui Teie enda saadetud kirjadel ja meeldetuletustel. Kui soovite lahendit, mis võimaldaks võlgnevusi sisse nõuda ka kohtutäituri vahendusel täitemenetluses, tuleb siiski pöörduda kohtu poole.
Teadete üleandmisel võiks mõelda, kuidas olla kindel, et võlgnik teate ka kätte on saanud ning ei saa hiljem väita, et temani pole Teie teated jõudnud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta