Korteriga koos ostetud parkimiskoht

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriga koos ostetud parkimiskoht

02 Okt 2018, 20:01

Tere, kunagi on maja ümbrusesse tehtud isiklikud parkimiskohad, mille said endale korteriomanikud, kes olid nõus selle asutamise eest igaüks maksma 2000 EEK-I ja selle kohta kirjutati n.ö, Avaldus, et kes selle koha taotleb ja mis summa tasub. Koos korteriga ostsin mina ka parkimiskoha ning keldriboksi, mis kirjas ka notariaalses lepingus, kuid pole kantud kinnistusraamatusse. Võtmete üle andmisel kirjutasime koos KÜ esinaisega uue avalduse, kus kirjas, et kunagise omaniku poolt saadud koht kuulub nüüd minule. Hiljuti toimus KÜ koosolek, kus arutati parkla pinnase uuendamist, uue freesasfalti kihi lisamisega. Nii mina kui ka osad teised maja elanikud leidsid, et seda pole vaja kuna parkla on heas korras, mäletamist mööda ei olnud selle kohta isegi hääletust. Läks mööda mõni nädal ning tuli teade, et parkla pinnasetööd toimuvad paari päeva pärast ning nii ka juhtus. Peale seda 2 päeva helistas KÜ esinaine ning ütles, et nüüd tuleb maksta selle eest 170 eurot 5 päeva jooksul ning kui vastasin, et see on ajuvaba, et maksetähtaeg on 5 päeva öeldi, et nii lihtsalt on ja tuleb maksta. Ei olnud sellega ikka nõus kuna summa oli minu arust seletamatult suur ja kui internetist vaadates leidsin, et peaks taolise koguse eest olema palju väiksem, öeldi, et internetis võib nii olla aga päriselt ei ole. Kui oli 2 päeva veel tähtajani hakkas KÜ esinaine ähvardama, et tagastab 2000 EEK-I väärtuses pandi selle parkimiskoha eest ja mina olen sellest ilma. Seega vajangi abi küsimusega, et kuidas on KÜ esinaisel õigus minu parkimiskoht ära võtta kui selle renoveerimis kulud ja põhjused on kahtlased ning kuidas peaksin edasi käituma, et saada ikkagist see endale jätta ja kindlust, et kui ka olen nõus selle summa tasuma renoveerimise eest, (juhul kui näen hinnapakkumisi ning summasid millest arve koosneb) ei ütle esinaine peale minu poolt summa tasumist, et ta nüüd ikkagist selle 2000 EEK-I ehk ca 120 eurot mulle ei tagasta ja kohta ära ei võta?

Re: Korteriga koos ostetud parkimiskoht

10 Okt 2018, 15:18

Tere,

Parkimisplatsi näol on tegemist korteriomandi reaalosa juurde kuuluva korteriomanike kaasomandiga. Tulenevalt kehtivast Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse regulatsioonist võib olla tegemist § 14 sätestatud erikasutusõigusega. Korteriomanike kokkuleppega võib anda osa kaasomandi esemest igakordse korteriomaniku erikasutusse (edaspidi erikasutusõigus), kui see ei ole vastuolus selle kaasomandi eseme osa otstarbega. Korteriomanik võib talle kuuluva erikasutusõiguse teostamise anda üle kolmandale isikule ilma ülejäänud korteriomanike nõusolekuta. Korteriomanik võib talle kuuluva erikasutusõiguse anda üle teisele korteriomanikule ilma ülejäänud korteriomanike nõusolekuta.
Erikasutusõiguse kokkuleppe puhul, nii nagu ka muude korteriomanike vaheliste kokkulepete puhul, tuleb eristada võlaõiguslikku tehingut, mis kehtib poolte vahel ja on vormivaba, ning selle kehtivust eriõigusjärglase suhtes, mis § 13 lg 3 kohaselt nõuab eriomandi sisuna kinnistusraamatusse
kandmist. Viimasel juhul peab kokkulepe olema ka notariaalselt tõestatud, Erikasutusõiguse kokkuleppe sõlmimisel tuleb vajadusel lahendada ka vastava kaasomandi osa korrashoiu ja seonduvate kulude kandmise küsimused.
Seega, kui on vormistatud erikasutusõiguse kokkulepe, kehtib see poolte vahel kokkuleppe vormist sõltumata ja vaid igale uuele omanikule tuleb vormistada uus kokkulepe. Selle vältimiseks on võimalik kanda kokkulepekinnistusregistrisse. Siis kehtib see ka iga uue omaniku suhtes.
Kulutuste suuruse hindamiseks on Teil õigus küsida näha kuludokumente.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta