Kaasomand?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand?

10 Okt 2018, 04:12

Tere. 1998 aastal ehitasin kortermaja ühte korterisse kaupluse.Sain kõigilt korteriomanikelt kirjaliku nõusoleku, et võin ehitada maja otsaseina eraldi sissekäigu ukse koos trepiga.Seega see eraldi sissekäik kuulub ainult mulle ja seda on võimalik kasutada ainult minul,sest see viib ainult minu korterisse.Küsimus selline,et kas see trepp,uks on nüüd 2018 aastal kaasomand? Kas mul on õigus nõuda,et teised korteriomanikud peavad ka maksma selle trepi,ukse remondi ja hoolduse eest? Või ainult mina,sest seda saan ju kasutada ainult mina. Kas saab seda 1998 aastal nõusolekut selle trepi ehituseks,kuhu on alla kirjutanud kõik selleaegsed korteriomanikud lugeda kirjalikuks kaasomandi kasutuskorra kokkuleppeks ja see on siduv kõigi allakirjutanute suhtes aga mitte uutele omanikele? Ja kuna mina selle nõusoleku võtsin, kas siis on ainult minul kohustus seda treppi remontida? ja kas see trepp siis kuulub mulle või mitte. Milliseid seadusi aluseks võtta. Mina tahan seda treppi kasutada, aga tahan et treppi remondiks ühistu ,kuigi treppi saan kasutada mina ainuisikuliselt. Ja ühistu jälle ei soovi seda treppi ühistu rahadest remontida,sest neil ei ole ju seda võimalik kasutada,sest trepp on ju lisa sissepääs minu korterisse ja rõhub just sellele,et olen kunagi selle ehituseks saanud nõusoleku omanikelt...et trepp kuulub ainult mulle. Millistele seadustele võin tugineda ja kellel on siis õigus.

Re: Kaasomand?

17 Okt 2018, 11:41

Tere,

Tulenevalt Korteriomandi- ja korteriühistuseadusest on korteriomand eriomand hoone reaalosa üle, mis on ühendatud mõttelise osaga kinnisasja kaasomandist, mille juurde eriomand kuulub, sisuliselt korter. Kui nimetatud trepp onkinnistusraamatu ja ehitisregistri andmetel osa Teie korterist, on tegemist eriomandiga. Kui aga registritest tulenevalt see Teie korteri osaks ei ole, on tegemist kaasomandiga, kuivõrd kõik korteriomanikud on kinnisasja kaasomanikud. Kuna kaasomandit saab muuta vaid kõigi kaasomanike nõusolekul, tuli Teil ka seda küsida.
Kui soovite olukorda selgust ning kindlust trepi hooldamise ja kasutamise suhtes, on Teil valida kahe viisi vahel:
1. Muuta eriomandi ulatust selliselt, et ka trepp oleks osa Teie eriomandist. Asjassepuutuvate korteriomanike omavahelisel kokkuleppel võib muuta olemasolevate eriomandite ulatust, samuti luua uue korteriomandi. Eriomandi ulatuse muutmisele kohaldatakse asjaõigusseaduses kinnisasjade ühendamise ja jagamise kohta sätestatut käesolevas seaduses sätestatud erisustega(§ 4).
2. Sõlmida erikasutusõiguse kokkulepe. Korteriomanike kokkuleppega võib anda osa kaasomandi esemest igakordse korteriomaniku erikasutusse (edaspidi erikasutusõigus), kui see ei ole vastuolus selle kaasomandi eseme osa otstarbega.(§ 14). Soovitavalt koos kinnistusregistrisse kandmisega.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta