Korteriühistu kodukord

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu kodukord

14 Nov 2018, 19:32

Tere.
Soovin teada, kui korteriühistu kodukorras, mis on juhatuse otsusega vastu võetud ja heaks kiidetud,on kirjas, et kodukorra teatud punktide korduva rikkumise eest on võimalik määrata trahv/kompensatsioon, siis mis võiks olla selle trahvi baasühik? Kas on võimalus ühistul endal see trahv määrata või peab selleks igal korral kokku kutsuma üldkoosoleku, kes selle heaks kiidaks?

Näide. kodukorras on kirjas, et parklas ei tohi seista sõidukõlbmatud autod, kui auto on seisnud kauem kui kuu aega, siis peab korteriomanik tasuma trahvi. Trahv lähtuks sellest, et ühistul ei olnud võimalik selle tõttu parklat hooldada.
Kas trahv on kohane või peaks ühistu tellima sõiduki teisaldamise ja esitama selle eest arve ühistu liikmele?

Re: Korteriühistu kodukord

15 Nov 2018, 14:26

Tere,

Vastavalt Asjaõigusseadusele valdavad ja kasutavad Kaasomanikud ühist asja kokkuleppel. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse.
Uuest Korteriomandi- ja korteriühistuseadusest (KOS) on jäänud välja kodukorra kehtestamise regulatsioon. Kodukorra kehtestamine ei olnud ka varem juhatuse pädevuses, vaid eeldas kaasomanike kokkulepet.
KOS regulatsiooni kohaselt võivad kinnisasja kaasomanikud kokku leppida selles, et igal kaasomanikul tekib eriomand eluruumile või mitteeluruumile kinnisasjal olevas või sellele ehitatavas hoones. Eriomandi loomiseks on nõutav kaasomanike kokkulepe ja sellekohase kande tegemine kinnistusraamatusse. Eriomandi eseme hulka võib eluruumi või mitteeluruumi koosseisus kuuluda ka püsiva markeeringuga tähistatud garaažiosa. Koos eriomandi loomise kokkuleppega võivad kinnisasja kaasomanikud sõlmida eriomandi sisu kohta ka muid kokkuleppeid.
Kui eriomandi kokkulepet ei soovita sõlmida, vaid soovitakse reguleerida vaid ühise parkla kasutamise korda, tuleb selleks sõlmida kaasomanike kokkulepe. Selleks võib olla ka kodukord, kui see on kehtestatud vastavalt kaasomanike kokkuleppele esitatavatele nõuetele. Kaasomanike kokkulepped kehtivad kaasomanike õigusjärglaste suhtes vaid juhul, kui need on kantud märkusena kinnistusraamatusse.
Igal juhul eeldab see kaasomanike, mitte juhatuse otsust.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta