veeavarii korteris ja naabri nõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

veeavarii korteris ja naabri nõue

28 Jaan 2019, 19:21

Tere
Elan neljandal korrusel ja WC-s hakkas veetoru lekkima ja vesi jõudis alumise naabrini (teine korrus), kes esitas kindlustusele kalkulatsiooni 1900 euro väärtuses ja kindlustus nõuab antud summat minult. Juhtum leidis aset õhtul, kui viibisin hetkeks kodust eemal ja ei saanud kohe reageerida. Mulle helistas kolmandal korrusel elav naaber, kes teavitas, et ilmselt tuleb vesi minu korterist ja ta keeras keldrist peakraani kinni. Kolmanda ja esimese korteri kahjustused olid minimaalsed ja nemad mingeid nõudeid ei esitanud. Kui tutvusin teise korruse naabrite kalkulatsiooniga, siis nemad on põhimõtteliselt teinud selle summa väärtuses ära nii WC, esiku, elutoa, lastetubade ja ka magamistoa remondi. Kalkulatsioonis on:
- koridori, magamistoa lae viimistlustöö koos materjalidega;
- magamistoa tapeedi eemaldustöö;
- uus tapeet ja uus liim;
- tapeetimistöö koos vajalike aluspinna materjalidega;
- koridori, lastetubade, elutoa, magamistoa laminaatparketi eemaldustöö;
- uus laminaatparkett koos alusvaibaga (varuga);
- laminaatparketi paigaldustöö;
- koridori, lastetubade, elutoa, magamistoa põrandaliistude eemaldamine;
- põrandaliistude paigaldamine;
- mööbli nihutamine ja paigutamine, demontaaz-montaaz;
- katmistööd koos materjalidega;
- koristustööd koos puhastusvahenditega;
- ehitusprahi utiliseerimine;
- materjalide hankimine ja transport;
- abitööd ja materjalid.
Minu küsimus on, kas tasub minna antud juhtumiga kohtusse, sest mulle tundub, et see ei ole mitte kuidagi õiglane. Seda enam kui teistel korteritel peaaegu, et kahjustused puudusid. Kuidas peaksin edasi käituma? Ka minu enda korteril on kindlustus, aga tegemata oli jäänud vastutuskindlustus.

Re: veeavarii korteris ja naabri nõue

04 Veebr 2019, 15:25

Tere,

Esmalt on oluline märkida, et paneelmajas võib veeavarii puhul vesi teistesse korteritesse imbuda mööda paneelide vahesid ja on võimalik, et kahjustada saab korter, mis ei ole Teie otseses naabruses. Kui selline kahju on tekkinud ja tõendatav, kuulub see hüvitamisele. Hüvitatava kahju kindlakstegemisel tuleb alati võrrelda kahjustatud isiku varalist olukorda pärast kahju tekitanud sündmust selle olukorraga, mis oleks olnud juhul, kui kahju hüvitamise kohustuse aluseks olevat asjaolu ei oleks esinenud (VÕS § 127 lg 4). Teisisõnu, kui Teie korteriomandi veetorustik ei oleks lekkinud, siis ei oleks Kannatanul kahju tekkinud. VÕS § 127 lg 1 sätestab, et kahju hüvitamise eesmärk on kahjustatud isiku asetamine olukorda, mis on võimalikult lähedane olukorrale, milles ta oleks olnud, kui kahju hüvitamise kohustuse aluseks olevat asjaolu ei oleks esinenud. Seega tuleb kahju tekitanud isikul hüvitada kahjulikud tagajärjed, mis tekkisid kausaalselt kohustuse rikkumise tulemusena. Otsese varalise kahju definitsioon tuleneb VÕS-i § 128 lg 3, mille kohaselt hõlmab see eelkõige kaotsiläinud või hävinud vara väärtust või vara halvenemisest tekkinud väärtuse vähenemist.
Kui Te olete seisukohal, et sellises ulatuses kahju tekkimine ei ole asjaolusid arvestades võimalik ja kannatanul puuduvad vastavad tõendid, soovitan esmalt võtta ühendust kindlustusseltsi esindajaga ja üritada probleemi läbirääkimiste teel lahendada. Hea oleks, kui vormistaksite oma nõude kirjalikult. Kui Te ei ole kindlustusandja otsusega nõus ja ka läbirääkimised ei õnnestu, kuid olete veendunud, et olete käitunud korrektselt, siis pöörduge kindlustuse lepitusorgani või kohtu poole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta