Kaasomand?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand?

26 Mär 2019, 18:13

Olen korteriühistu liige ja probleem järgmine:
Aastal 2000 ehitati 24-korteriga kortermajja ühte esimese korruse korterisse kauplus.Selleks võeti allkirjad nõusolekule, et korteriomanikud sellega nõus on. (sellel lehel ühe omaniku allkiri kirjutati ise ja vähemalt üks ei olnud korteri omanik). See korteri omanik (kaupluse omanik) ehitas siis otsaseina uue sissepääsu koos varikatuse ja uue trepiga ja sai selleks enda nimele ka kasutusloa vallast. Kõik nagu seaduslik,kui mitte arvestada neid nõusoleku allkirju, aga sellega pole vist ka mõtet enam vaielda, sest aega liiga palju möödas ja ka korteri omanikud paljud vahetunud.
2017 aastal renoveerisime selle kortermaja ja tahtsime trepi lammutada(sest lihtsalt kole ja ka lagunenud), sest kauplust ei ole seal enam ammu ja omanik seal ka ei ela. Aga omanik ei lubanud ja lubas ise trepi igati korda teha. Maja sai renoveeritud ja siis mõned kuud hiljem teatas see omanik, et tema seda treppi-ust-varikatust korda ei tee, et ennem oli see eraomand, aga nüüdsest on see kaasomand ja kõik korterid peavad seda remontima ja hooldama. Ta ütles, et õnneks seadused ajas muutuvad.
*Kas teised korterid (ühistu) peavad seda treppi remontima-hooldama? Kus juures trepp viib ainult selle inimese korterisse ja seda saab kasutada ju ainult tema?
*Kas ikka saab algul eraomandiks olnud trepp sunniviisiliselt muutuda kaasomandiks.[/b] Ükski korteriomanik ei ole sellist nõusolekut kaasomandiks andnud?
*Kasutusluba anti ju trepi omanikule, mitte ühistule.
*Kas tõesti peavad teised korterid nüüd remontima-hooldama selle ühe korteri eraldi sissekäiku.
*Kas tõesti saab seadus asju kaasomandisse panna sunniviisiliselt.

Re: Kaasomand?

31 Mär 2019, 09:51

Tere,

Teie kirjeldatud olukorras võib olla tegemist nii kaasomandiga kui eriomandiga. Kõik sõltub konkreetsetest kokkulepetest ja nande vormistamisest. Sedaduse kohaselt on küll hoone fassaad ja välisseinad ning muu selline kaasomand, ent korteriomanike kokkulepppel võib olla tegemist ka ühe korteriomaniku eriomandi osaga, mis kuulub tema korteri juurde ja on tema omand ( Korteriomandi- ja korteriühistu seadus https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017014?leiaKehtiv § 4). Eriomandi loomiseks on nõutav kaasomanike kokkulepe ja sellekohase kande tegemine kinnistusraamatusse.
Seega, kui see on kaasomanike kokkuleppe kohaselt eriomandi osa, on ka kohustused ühe korteriomaniku kanda, kui aga kaasomand, saavad kaasomanikud ühiselt otsustada näiteks trepi lammutamise. Soovitan olukord lahendada kokkuleppel. Kui see ei õnnestu, tuleks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et kõiki asjaolusid arvesse võttes olukorrale hinnang anda. Individuaalsele õigusnõustamisele on mugav registreeruda www.juristaitab.ee veebilehel

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kaasomand?

03 Apr 2019, 16:32

Tere. Juhul kui trepi omanik väidab, et kaasomand, kas siis ühistu võib trepi lammutada häälteenamusega või on selleks vaja kõigi omanike nõusolekut?

Re: Kaasomand?

09 Apr 2019, 08:50

Tere,

Siin võib siiski olla tegemist olukorrada, mis ei mahu tavapärase valitsemise raamidesse ja vajalik on korteriomanike kokkulepe. Kui üks korteriomanik keeldub nõusolekut andmast, on võimalik seda temalt kohtus hageda. Sel juhul asendab jõustunud kohtuotsus tema tahteavaldust. Selleks, et isiku tahteavalduse saaks lugeda kohtulahendiga asendatuks, peavad olema täidetud TsÜS § 68 lg-s 5 sätestatud eeldused. Esmalt peab isikul, kelle tahteavaldust soovitakse kohtulahendiga asendada, olema kas seadusest vm õiguslikust alusest tulenev kohustus tahteavaldus teha. Teiseks peab tahteavaldusel, mille andmiseks isikut kohustatakse, olema kindel sisu, mis on tuvastatav kas seaduse või lepingu alusel. Kolmandaks peab kohtuotsus kohustama isikut tahteavaldust tegema.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta