Ühistu poolt tellitud ehitustööd

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühistu poolt tellitud ehitustööd

30 Apr 2019, 14:17

Tervist,

meie kortermaja ühistu tellis tervele majale torude ja püstakute vahetuse 2018a suvel.
Kuna ühistu soovis hoida kokku tööde teostamise maksumuselt, siis võeti pakkumine, mis oli ilma taastustöödeta.
3 kuud hiljem aga oli igakuisele kommunaalkulude arvele lisatud veel tasu vannitoa seinte lammutamise eest, püstakute vahetamiseks. Sellest ei teavitatud elanikke kirjalikult ette, et iga korter peab ise maksma ka seinte lammutamise eest. Sellest oli räägitud kevadel, ühistu koosolekul, kus paljud osaleda ei saanud. Ühistu haldur ütles välja et see on karistus selle eest, et inimesed koosolekul ei käi- kes käisid- teadsid ju.
Kas ühistu võib esitada korteri omanikule arvet asja eest, millega korteri omanik ei saanud ette arvestada ja ei olnud teadlik?

Tänan,

Re: Ühistu poolt tellitud ehitustööd

30 Apr 2019, 16:13

Tere

Teie küsimusele vastamiseks tuleb vaadata kahte asjaolu. Esiteks, kas üldkoosolek oli pädev otsust vastu võtma ja kas vastuvõetud otsus on kehtiv. Selleks tuleb vaadelda Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017015?leiaKehtiv vastavaid sätteid.
Korteriomandite eset valitsetakse seadusest, korteriühistu põhikirjast, korteriomanike kokkulepetest ja korteriomanike huvidest lähtudes( §34). Seega tuleb lisaks seadusele vaadata ka, mis sisaldub Teie KÜ põhikirjas.
Korteriomandi kaasomandi osa eseme tavapärase valitsemise küsimuste üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel, kui korteriühistu põhikirjaga ei nähta ette rangemaid nõudeid, seaduse mõttes käsitletakse tavapärase valitsemisena ka korrashoidu ja remonti (§ 35). Kui tegemist on aga tavapärasest valitsemisest suuremate töödega, võib olla vajalik kaasomanike kokkulepe.
Korteriomanike üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui sellel osalevatele korteriomanikele kuulub üle poole häältest ja üle poole kaasomandi osadest, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti (§ 20 lg 2).
Otsuse kehtetuse alused tulenevad Korteriomandi- ja korteriühistu seaduse § 29, mille kohaselt Kui korteriomanike üldkoosoleku kokkukutsumisel on oluliselt rikutud seaduse, korteriomanike kokkuleppe või põhikirja nõudeid, ei ole koosolek õigustatud otsuseid vastu võtma, välja arvatud juhul, kui koosolekul osalevad või on esindatud kõik korteriomanikud. Sellisel koosolekul tehtud otsused on tühised, kui korteriomanikud, kelle suhtes kokkukutsumise korda rikuti, otsust heaks ei kiida.
Seega, kui koosolek oli otsustusvõimeline, vastuvõetud otsus oli tavapärase valitsemise piires ja otsuse kehtetuse aluseid ei esine, tuleb otsust täita.
Kõigile asjaoludele kohast hinnangut saab aga anda vaid individuaalsel nõustamisel, kui olete juristile esitanud ka oma KÜ põhikirja. Individuaalsele nõustamisele saab registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta