Korteri uks on eriomand või mitte?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 28 Mai 2019, 12:37

Korteri uks on eriomand või mitte?

10 Juun 2019, 09:27

Tere!

Mul on tekkinud erinevad arusaamad korteriühistu esimehega, kes väidab, et korteri välisuks (mille kaudu pääseb omanik oma korterisse) ei ole eriomand.
Nimelt on plaanis antud kortermajal teha kapitaalremont. Sinna remonti on sisse arvestatud ka korteriuste vahetus. Mul poleks uue ukse vastu suurt midagi, kuid "ohutusnõuetele" viidates soovivad nad antud uksed sisse poole avanema panna. Selline lahendus minule isiklikult ei sobi, kuna võtaks oluliselt ära mul esiku ruumi + peaksin loobuma siseuksest. Lisaks minu korteri uks, mis avaneb koridori suunas ei jää sisuliselt kellelegi ette. Samuti ei takista see ka vastas olevaid kortereid.

Seega küsimus on:
Kas korteri uks on eriomand? Mis õigusel või põhjusel võib ühistu määrata korteri ukse avanemissuunda?

Ette tänades
E.K.

Postitusi: 1229
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Korteri uks on eriomand või mitte?

17 Juun 2019, 12:10

Tere,
Igale korteriomanikule kuulub kinnisvarana korteriomand. Korteriomandi- ja korteriühistu seaduse § 4-s lg 1 sätestab, et Eriomandi ese on ruumiliselt piiritletud eluruum või mitteeluruum ning selle juurde kuuluvad hoone osad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata. Korteri välisuks ja ukseleng on kindlasti hooneosa, mida on võimalik eraldi kasutada ning vajadusel ka muuta. Seadused annavad üldised käitumisreeglid ja lisaks nimetatud seadusele on Teie korteriühistu põhikiri, mis seab teatud piirangud korteriomaniku tegevusele ja käitumisele. Seega võib selline nõue tuleneda ka korteriomanike kokkuleppest või Teie põhikirjast. Võiks ka ühistu esimehelt küsida, millele ta oma seisukohtades toetub.
Kõiki asjaolusid arvestava seisukoha saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta