Haldur edastab arve 3 kuud hiljem

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Haldur edastab arve 3 kuud hiljem

11 Juun 2019, 13:20

Tere.
Paluksin nõu hilja saadetud arve tasumise osas, kas halduril on õigus nõuda selle tasumist kui ei ole õigeaegselt arve minule edastatud.
Juhtumi sisu:
Kolisime uusarenduses olevasse korterisse. Meile tuldi kööki paigaldama, kui korter ei olnud veel meie oma,asjaõiguslepingut ei olnud. Sellega oleks pidanud tegelema tegelikult meie maakler, aga tema oli parasjagu puhkusel ja seega saime võtme, et köögipaidaldaja sisse lasta kööki paigaldama.
Köögi paigaldamise ajal köögitehnik tekitas elektritöid tehes mingi lühise, et läks ära elekter ja selle pidi sisse lülitama alt keldrist eraldi ruumist, millele ligipääsu pole, sest on ainult 1 võti maja peale ja selleks tuli kutsuda haldurfirmal elektrik, teenuse tasu oli 12 eurot.
Köögifirma tehnik võttis töö vastu ja haldur lubas saata mulle arve meilile, et saaksin edastada selle köögifirmale tasumiseks.
Edastasin halduri telefonile ka sms-i enda e-mailiga, lootes, et arve tuleb samal päeval või vähemalt järgnevatel. See toimus 19 veebruar 2019. Arvet aga ei tulnud ja tegelikult ununes kogu see asi ära.
Mai kuus tuli aga haldurilt kiri, et nende raamatupidaja andmetel on mul arve endiselt tasumata ja saadeti see arve, mida ma varem ei ole näinudki.
Nemad väidavad, et on selle saatnud.
Arve summa on küll 12 eurot ja see ei ole midagi hullu, kuid haldurfirma osas on tekkinud mõningane usalduse kadu juba varasemalt ja põhimõtte küsimus ei anna rahu.
Edastasin arve köögifirmale ja ei ole neilt vastust saanud maksmise osas ning kui haldurilt küsin kas on arve äkki juba tasutud, ütlevad, et nemad ei saa seda kontrollida, sest arve ju tehtud minu nimele.
Palun öelge, kuidas oleks juriidiliselt õige toimida? Lihtne oleks see arve endal ära tasuda ja asi unustada, aga ei anna rahu see, et saadetakse arve 3 kuud hiljem ja öeldakse, et miks ei ole tasutud, kui ei olegi seda arvet tegelikult varem saanudki. Ja mina ka ei pidanud seda tasuma tegelikult.
Olen kõik ülejäänud arved tasunud alati õigeaegselt.

Re: Haldur edastab arve 3 kuud hiljem

18 Juun 2019, 18:42

Tere,

Arve hilisem saatmine iseenesest ei vabasta kohustusest seda tasuda. Arvet saab käsitleda ühekordse müügi- või teenuse osutamise lepinguna. Arvet hiljem edastades satub arve esitaja vastuvõtuviivitusse. Võlausaldaja satub vastuvõtuviivitusse, kui võlgnik ei saa täita oma kohustust võlausaldajast tuleneva asjaolu tõttu, eelkõige, kui võlausaldaja ei võta õigustamatult vastu talle tegelikult pakutud kohustuse kohast täitmist või keeldub õigustamatult kohustuse täitmisest, millega võlgnik ei saa oma kohustust täita, või ei tee võlgniku kohustuse täitmiseks vajalikku muud
tegu või koostööd võlgnikuga (VÕS § 119). See aga ei tähenda, et võlgnikul oleks õigus kohustuse täitmisest keelduda. Kui kohustus n olemas, tuleb see täita igal juhul. Erisuseks vastuvõtuviivituse korral on, et võlgnik ei pea tasuma viivist aja eest, mil ta ei saanud kohustust täita võlausaldaja vastuvõtuviivituse tõttu.
Kas aga Teie juhtumi puhul on arve esitatud õigele isikule, vajab kõigi asjaolude analüüsi. Seda paraku foorumis teha ei saa ja soovituslik on pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta