Arve mitteeksisteeriva korteri puhul

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Arve mitteeksisteeriva korteri puhul

13 Juun 2019, 07:41

Tere!
Olukord on selline, et olen 10 aastat tagasi ostnud mõttelise osa kinnistust – mitteeksisteeriva korteri. Majas on 2 korrust ja 8 korterit, mina aga ostsin korterit nr 9, mis asub hüpoteetiliselt 3. korrusel (tegelikult omandan n.ö. „õhku“). Ehitisregistris pole see korter kuidagi fikseeritud. Tulevikus planeerisime ehitustöid korraldada, aga veel ei ole selleni jõudnud. 10 aasta jooksul pole kunagi arveid korteriühistu poolt kätte saanud. Sellel nädal aga toimus üldkoosolek (pole seal osalenud), kus sõlmiti leping firmaga, mis hakkab nüüd korrashoiuteenuseid korterimajale teostama. Sellega seoses sain e-posti kaudu arvet, mille järgi olen kohustatud maksma korrashoiuteenuste eest (haldusteenus, reservkapital, raamatupidamisteenus). Küsimus on selline, et kas selline arve on õigustatud füüsiliselt mitteeksisteeriva korteri puhul? Mida ma peaksin ette võtma?
Kas mind võib üldse lugeda KÜ liikmeks, kui selle põhikirja järgi on ühistu liikmeteks elamu korteriomandi omanikud ehk elamus asuva eluruumi või mitteeluruumi omanikud.

Re: Arve mitteeksisteeriva korteri puhul

19 Juun 2019, 17:10

Tere,

Teie avaldatud andmetel olete ostnud mõttelise osa kinnisasjast. Seega olete selle kinnisasja mõttelise osa omanik. Omanikul on kohustus kinnisasja korras hoida, kaasomanikel on kohustus teha seda ühiselt ja panustada proportsionaalselt neile kuuluva kaasomandi mõttelise osaga. Kuna Teie küsimusest saab järeldada, et arveid ei kavatseta esitada mitte korteri kasutamise eest vaid hoone kui kaasomandi eseme korrashoiu eest, on Teil kui omanikul kohustus neid tasuda proportsionaalselt Teie kaasomandi osale, mis on nähtav nii kinnistusregistris kui ka ostu-müügilepingus.
Kuna Teie põhikirjas on sätestatud et KÜ liikmed võivad olla nii eluruumi kui ka mitteeluruumi omanikud, saate Te olla KÜ liige ehkki eluruumi ei oma, kui Teile kuulub mitteeluruum mida kavandate eluruumiks ehitama asuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta