1. leht 1-st

Korteri üleandmisakt - Üürniku ning Üürileandja õigused

Postitatud: 16 Juun 2019, 16:01
Tere!

Lõpetasime peale 1,3 aasta korteri üürimist üürilepingu. Kui saabus korteri üleandmine, siis Üürileandja tutvus korteri seisukorraga ning üleandmisakti sai vormistatud märgetena ainult lambipirnide kogus (Üürileandja ütles, et märgib nende kogused üles enda jaoks, et teaks mida peab enne uue Üürniku tulekut soetama ning välja vahetama). Sellisel kujul sai üleandmisakt ka allkirjastatud. Samal õhtul saabus Üürileandjalt e-mail, milles kirjas et avastas tapeedikahjustuse (5 x 10 cm alal, kassi küünejäljed). Kassi olemasolu on Üürilepingus fikseeritud.
Olime nõus tapeedivahetuseks kuluvad materjalid kompenseerima. Üürileandja ise pakkus välja, et vahetab tapeedi omal jõududel ära. Peagi saabus kiri, kus Üürileandja valis välja uue tapeedi ning tapeediliimi. Antud pakkumisega ei saanud me nõus olla, kuna Üürileandja valis uueks tapediks suhteliselt kalli tapeedi ning lisaks ka väga suures koguses tapediliimi (tegelik kulu 3 liitrit vähem). Andsime sellest Üürileandjale teada ning pakkusime välja sarnased tapeedid kuid odavamas hinnklassis (rulli hinna vahe oli 8 eurot ning vahetuseks oleks kokku kulunud 3 rulli). Lisaks esitas Üürileandja meile arve aktis fikseeritud pirnide suhtes, ilma et oleks meile andnud valikut need ise soetada - tavalised pirnid olid vahetatud LED pirnide vastu. Järgmise ettepanekuna oli Üürileandja nõus tulema tapeedihinnas alla, kuid sellega seoses avastas, et üktäkki ei ole ta enam piisavalt pädev tapeedivahetust ise tegema. Seetõttu alandas ta meie tagatisraha suurust veel ka tapeedivahetusele kuluva tööraha võrra. Olgu siin kohal öeldud, et tegemist ei olnud varjatud veaga - tapeedikahjustust on võimalik tuvastada hoolikal vaatamisel koheselt, kuna see asub kohas, kust käiakse mööda elutoast kööki tulles.
Tegu on veaga, mida on võimalik avastada täiesti tavalise ülevaatusega.
Kas Üürileandjal on õigust tagatisrahas teha kärpeid, kui tegelikult üleandmisaktis vigastust fikseeritud ei ole?

Re: Korteri üleandmisakt - Üürniku ning Üürileandja õigused

Postitatud: 20 Juun 2019, 18:17
Tere,

Üürniku ja üürileandja vahelised suhted on reguleeritud Võlaõigusseaduses. Seaduse kohaselt peab üürnik asja kasutama hoolikalt ja vastavalt sihtotstarbele, millest üürileandmisel lähtuti.
Üürnik peab üüritud asja koos päraldistega pärast lepingu lõppemist tagastama seisundis, mis vastab asja lepingujärgsele kasutamisele. Kui üüritud asja üürnikule üleandmisel koostati asja üleandmisakt, eeldatakse, et asi anti üle üleandmisaktis toodud seisundis.
Üürnik vastutab üüritud asja hävimise, kaotsimineku ja kahjustumise eest, mis toimub ajal, kui asi oli üürniku valduses, kui ta ei tõenda, et see toimus asjaoludel, mis ei tulenenud temast. Üürnik ei vastuta asja hariliku kulumise, halvenemise ja muutuste eest, mis kaasnevad asja lepingujärgse kasutamisega.
Seega on vastutuse olemasolu kindlakstegemisel vaja eelkõige hinnata, kas tegemist on asja hariliku kulumise, halvenemise ja muutustega, mis kaasnevad asja lepingujärgse kasutamisega või on tegemist asja kahjustumisega, milles Teid saab süüdlaseks pidada. See asjaolu sõltub konkreetsetest asjaoludest, muuhulgas kui kaua olete seda korterit üürinud ja milles on üürilepinguga kokku lepitud.
Eluruumi üürilepinguga võib ette näha, et üürnik maksab lepingust tulenevate nõuete tagamiseks üürileandjale tagatisraha kuni kolme kuu üüri ulatuses. Tagatisraha peab üürileandja hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.
Üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu.
Kuna võib esineda olukord, kus üürileandja on küll nõuetest teatanud, ent nõuded on ilma õigusliku aluseta, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee ja koostöös kogenud juristiga kõigile asjaoludele põhinev hinnang anda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist