probleem kummaliselt hoiustatud jalgrattaga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

probleem kummaliselt hoiustatud jalgrattaga

26 Juun 2019, 11:15

Tervist

Kirjeldan olukorda: Kunagi aastaid tagasi sõlmisid korteriomanikud lepingu, et juhul kui läheb maja katuseosa väljaehitamiseks, siis ülemised korrused loobuvad alumiste korruste kasuks oma keldriboksidest. Nüüd paar aastat tagasi suri üks vana daam ja tema noorem pärija leidis, et on hea aeg oma korterit keldri arvelt laiendama hakata, et suuremat üüritulu teenida. Suur oli aga tema pettumus, et ta seda mitte teha ei saa. Sest lepingu järgi ei ole see nii sama võimalik. Nüüd on tal üüriline, kes on oma jalgratta lukustanud keldri vaheruumi ukselingi külge, nii, et see takistab ülejäänud kahel elanikul sisenemist ja välumist sellesse vaheruumi, mille kaudu nad pääsevad ligi oma keldriruumidele. Tegelikult on üürile andja korteril omal keldriruum olemas. Kuid väidetavalt puudub omanikul tolle vaheruumi sulgeva ukse võti. Ehk siis vägisi tundub selline Pearu ja Andrese sündroom välja tulevat. Ma ei ole jõudnud veel üürilise endaga juttu ajada. Aga ilmselt üürile andja mahitusel see ratas sinna ukse külge aheldatud sai, sest no nii rumala mõtte peale annab ikka tulla.
Mis nõu teie annate?

Re: probleem kummaliselt hoiustatud jalgrattaga

29 Juun 2019, 11:41

Tere,

Kuna tegemist on tõenäoliselt korteriühistuga, reguleerib korteriomandite omanike suhteid korteriomandi- ja korteriühistuseadus. Nimetatud õigusakti kohaselt on igal korteriomanikul õigus kasutada korteriomandit ja mõttelist osa kaasomandist viisil, mis ei kahjusta teistel korteriomanikel oma osa kasutamist. Samad õigused ja kohustused on ka isikutel, kes korterit kasutavad, sealhulgas üürnikel. Teie kirjeldusest nähtub, et ühe korteri üürnik kasutab mõttelist osa kaasomandist viisil, mis raskendab või koguni muudab võimatuks teistel omanikel kaasomandi kausutamise.
Olukorra lahendamiseks võiks esmalt siiski pöörduda korteriomaniku poole, kuna tema vastutab teiste omanike ees ka oma üürniku tegevuse eest. Kui sel viisil lahendust ei sünni, soovitan pöörduda individuaalseleõigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee ning koostöös juristiga otsustada milliseid mõjutusvahendeid on otstarbekaim kasutada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta