1. leht 1-st

korteri müük ja "puuküürnik"

Postitatud: 06 Aug 2019, 13:44
Tere

2016 aastast olen lubanud lähisugulasel oma kahetoalises korteris elada. Olen korteri ainuomanik. Pidi maksma enda tarbitava kommunaali, üüri ma küsinud ei ole. Üürilepingut meil tehtud ei ole, on suusõnaline kokkulepe, et ta võib seal elada ja maksab oma tarbimise ise. Lubasin teha tookord ka sissekirjutuse. Kuni 2019 suveni on ta arved ise maksnud.
Erinevatel põhjustel on suhted läinud halvaks. Praeguseks nõuab ta, et maksaksin poole tema tarbitavast kommunaalist, milleks tal mingit alust muidugi ei ole. Olen talle kirjalikult teatanud, et kui talle enam ei sobi kommunaalimaksete eest korteris elada, siis on tal mitu võimalust, kas kolib välja või müün mina korteri uuele omanikule või leian selle poole kommunaali ulatuses kaasüürniku. Vastust ta mulle andnud ei ole ja tekitab poole makse ulatuses võlga edasi.
Korteris ei ole ma käinud vähemalt 2 aastat. Loodan, et ta lukku ei ole vahetanud, aga veel kontrollimas käinud ei ole.

Minu küsimused
Plaanin korterit müüa ja soovin teada, millised õigused ning kohustused sees elava isikuga seoses on.

1. Kuna ma olen lubanud tal seal elada (suusõnaliselt), siis kov-i kaudu ei tohi ma väljakirjutamist rahvastikuregistrist taotleda?
2. Kui ma panen korteri müüki, kas ma pean sellest teda eelnevalt teavitama?
3. Kas mul on õigust sinna korterisse siseneda omavoliliselt? Kui ta on luku ära vahetanud ja ma lähen jõuga avan ukse, kas ma tohin seda teha? Kui mul omanikuna seda õigust ei ole, siis mis seda reguleerib?
4. Kui ma leian korterile ostja ja juhtub, et sugulane ei lahku korterist, mis võimalused mul siis tegutsemiseks on?

Oma peaga teeksin nii: otsiksin ostja, seejärel teavitaksin sugulast kirjalikult, et tal on 1 kuu kolimiseks. Kui ta lahkund ei ole, siis siseneksin korterisse, vahetaksin luku ja tõstaksin ta asjad korterist välja.

Nagu ma mainisin, siis enne kui ma toimetama hakkan, tahaks näpunäiteid, et mu tegevus oleks juriidiliselt korrektne.

Re: korteri müük ja "puuküürnik"

Postitatud: 13 Aug 2019, 20:56
Tere

Enne Rahvastikuregistris elukoha andmete muutmist tuleks lõpetada leping. Olete märkinud, et kirjalikku lepingudokumenti ei ole kunagi koostatud. Siiski on teie vahel teatud kokkulepped ja ka käitumine,mis nende kokkulepete olemasolu kinnitab. Seega on Teil sõlmitud üürileping ning võimalik on see üles öelda. VÕS § 316 lõike 1 punkti 2 kohaselt võib üürileandja üürilepingu üles öelda, kui võlgnetava üüri summa ületab kolme kuu eest maksmisele kuuluva üüri summa.
VÕS § 325 sätestab, et üürileandja ülesütlemisavaldus peab olema esitatud kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ning sisaldama vähemalt järgmisi andmeid: üüritud asi, lepingu lõppemise päev, ülesütlemise alus ning ülesütlemise vaidlustamise kord ja tähtaeg. Eeltoodud nõuetele mittevastav ülesütlemine on tühine. Üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ette teatama ei pea.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist