KÜ esindusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ esindusõigus

04 Sept 2019, 09:18

Tere

KÜ juhatus otsustas, et moodustab ühistu territooriumil toimunud ehitustööde vastuvõtmiseks komisjoni ning määrab komisjoni liimeteks 2 KÜ juhatuse liiget ja ühe KÜ liikme (viimane on vabalt valitud isik, kellele kuulub elamus asuv korteriomand). KÜ-l on kokku 5 juhatuse liiget.

Meie põhikirja järgi esindab korteriühistut juhatus, sama põhimõte on sätestatud ka seadustes (mittetulundusühingute seadus, korteriomandi- ja korteriühistuseadus). KÜ volitatud isikute valimine kuulub minu arusaamade järgi KÜ üldkoosoleku pädevusse (Mittetulundusühingute seadus § 19 lg 1 p 3).

Kas ainuüksi KÜ juhatus saab määrata KÜ juhatuse koosolekul KÜ juhatusse mittekuuluva isiku ühistut teatud toimingutes esindama? Kas selline otsus on õiguspärane? Kuidas jaguneb sellises olukorras vastutus - kas vastuvõetava ehitustöö eest vastutab nt ka juhatusse mittekuuluv komisjoni liige?

Vastuse eest tänades.

Re: KÜ esindusõigus

08 Sept 2019, 09:13

Tere

Teatud tingimustel on võimalik ja isegi mõistlik esindust delegeerida. Kuna ehitustööde vastuvõtmine võib eeldada eriteadmiste olemasolu, võib pidada mõistlikuks näiteks eriteadmistega isiku kaasamise sellesse protsessi. Silmas tuleb aga pidada, et KÜ ees vastutab siiski esinduse delegeerija, ehk korteriühistu juhatus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: KÜ esindusõigus

09 Sept 2019, 15:08

Tere

Tänan tagasiside eest.

Märkisite, et teatud tingimustel on esindusõiguse volitamine võimalik. Palun teavet nende tingimuste kohta.

Palun ka infot, kelle pädevuses on KÜ volitatud isikute valimine - kas see on üldkoosoleku pädevuses või juhatuse liikmete omavaheline kokkulepe/ otsus?

Vastuse eest tänades.

Re: KÜ esindusõigus

18 Sept 2019, 06:31

Tere

Volitamine on alati võimalik, märkisin et teatud tingimustel on see ka mõistlik. Näiteks ehitusalaste teadmistega isiku volitamine ehitusjärelvalvet teostama. Volitab see kelle eest ja nimel tegutseb volitatu. Kui volitatu tegutseb juhatuse eest ja nimel (Kui ülesanne,milleks teda volitatakse on põhikirja kohaselt juhatuse ülesanne), annab volituse juhatus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta