KÜ ja korterielaniku vastutusaladest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ ja korterielaniku vastutusaladest

01 Okt 2019, 17:38

Elan praeguses korterelamus aastast 1987. Olen kogu selle aja parkinud oma autot praeguses parkekohas, maja juures asuval parkealal. Sellel aastal 9. veebruaril (laupäev) oli hästi tuuline ilm ja lumi kukkus (ilmselt oli tegu "tuulepadjaga", tuul oli ilmajaama andmetel üle 20m sek) minu nimel liisitud auto katusele. Kasko maksis remondikulud kinni, auto sai korda. Mitu kuud hiljem esitas kindlustusselts kahjunõude korteriühistule. Asjaajamine jõudis kohtusse ja KÜ-lt mõisteti välja 4500 eurot. Nüüd nõuab korteriühistu minult selle summa kinnimaksmist. Ma sooviksin teie ekspertarvamust selle kohta, kas ma pean seda tegema. Sellepärast, et:
1. Olen ennast selliste juhtumite vastu kindlustanud. Oman ka vastutuskindlustust. Ei näe üldse kaskokindlustusel mõtet, kui see sind selliste juhtumite puhul ei kaitse ja summa tuleb ikkagi ise maksta.
2. Auto oli pargitud kohas, kus me oleme aastaid oma sõidukeid parkinud.
3. Tegemist oli olukorraga, mida ette ei saanud prognoosida (erilised ilmatingimused).
4. KÜ-l puudusid vastavad ohumärgid, ka ei hoiatatud mind suuliselt.
5. Lisaks jättis KÜ katuseremondi käigus ka paigaldamata lumetõkked, millise ettepaneku tegime.
5. KÜ-l puudus vastutuskindlustus (mida kindlustusselts pakkus).
6. Arvan, et see praegune KÜ elanike hulgas vaenuõhutamine minu vastu on ka juba mu tervisele mõjunud. Samas saan ma aru, et kes tahab teise inimese auto remonti kinni maksta. Aga milles on minu süü, millele pidevalt rõhutakse.
7. Mõtlen olukorrale, kus see lume alla jääja oleks olnud inimene, kellegi laps või siis külla tulnud inimene või tema auto. Kuidas oleks siis need lood praegu?
8. Rosinaks tordil on veel nüüd KÜ keeldumine lubamaks mul paigutada õhksoojuspumpa, kuigi ma ei oleks esimene sellise aparaadi paigaldaja. Tundub puhas kius.
Loodan teie abile. Aidake nõuga, kui jõuga ei ole võimalik.

Re: KÜ ja korterielaniku vastutusaladest

07 Okt 2019, 20:31

Tere

Kui KÜ on Teile nõude esitanud, tuleb tal ka seda põhistada ning märkida millele tuginedes ta on seisukohale jõudnud, et Teie olete KÜ-le kahju tekitanud. Kirjeldatud asjaoludest ei tulene Teie vastutus mingil moel. Pigem on tegemist juhatuse tegematajätmisega, kuna märgite, et liikmed soovisid vastutuskindlustust ning ka lumetõkete paigaldamist. Sel juhul on kahju tekitanud pigem juhatus ja vastutama peaks juhatus.
Kujunenud olukorras tuleks jätta kõrvale asjaolu, et ka Teie autoomanikuna olete KÜ liige ja käsitleda juhtunut kui KÜ tekitatud kahju eraisikule.
Nõuse on Teie kirjeldatud asjaoludel absurdne.
Vaidluse lõpetamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele ja esitada KÜ le juristi koostatud vastus nõudele. Individuaalsele nõustamisele on mugav registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta