Päranduseks saadud korteri võlgnevus ühistule

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Päranduseks saadud korteri võlgnevus ühistule

11 Okt 2019, 11:15

Tere

Pärast isa surma 15/07/19, saime päranduseks korteri.
Alates augustis 2019 saadab korteriühistu arveid e-mailile, enne seda paberkandjal postkasti.

Augustis saadud paberkandjal arvel ei kajastanud korteri eest ühtegi võlgnevust. Septembris saadus arvele on lisandudnud rida - võlgnevus 75.88. Ka okt. saadetud arvel. Augustis ja septembris tasusime arve jooksva kuu eest, võlgnevust ei tasunud, sest soovisime selle kohta rohkem infot. Meile teadaolevalt isa ühistule võlgu ei olnud, sest see ei kajastunud ühelgi varasemal arvel ega polnud ka meeldetuletusi vms.

Vaatasime läbi kõik meie käes olnud arved ning varasemalt viidet võlgnevusele ei ole.

Lähemalt uurimisel selgus, et see võlgnevus oli tekkinud aastast 2015.

Küsisime, miks sellest võlgnevuseest teavitati ( lisati septembris 2019 väljastatud arvele võlgnevusens) alles 4 aastat hiljem. Sellele ei olegi otsest vastust saanud. Teame nii palju, et varem tegi arvestust korteriühistu esimees ise, alates septembrist 2019 raamatupidamisfirma.

Meie küsimus on, kas meil on kohustus see võlgnevus tasuda? Kas korteriühitu ei peaks võlgnevusest teavitama, meeldetuletama kuni võlgnevus saab tasutud? Kirjuatsime nii raamatupidamisele kui korteriühistule, et võlgnevus on aegunud ja palume see kustutada. Raamatupidamine esimesele kirjale septembri alguses ei reageerinud, ühistu esimees kirjutas vaid, et andke ka raamatupidamisele teada.
Täna kirjutasin uuesti raamatupidamisele ja sain vastuse, et võlgnevust saab kustutada vaid kohus.

Meie mure seisneb selles, et kuna pensionieas isale ei olnud meeldetuletatud võlgnevust, siis ilmselt ei olnud ta sellest ka teadlik, sest kõik ülejäänud arved olid tasutud nagu arvel nõutud, kordan, et 2015 võlgnevust ei kajastunud arvetel kuni september 2019.

Kas meil sellegipoolest lasub kohustust võlg tasuda, kas vastavalt Tsiivilseadustiku § 146 ei ole see nõue juba aegunud? Kas otsuse teeb vaid kohus?

Vastust oodates,

Re: Päranduseks saadud korteri võlgnevus ühistule

16 Okt 2019, 15:31

Tere,

TsÜS § 146 lg 1 alusel on tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg kolm aastat. Aegumine ei kohaldu automaatselt, see tähendab, et aegunud nõuet on nõude omanikul ikkagi õigus nõuda, ent võlgnikul on õigus selle täitmisest keelduda, kui ta seejuures aegumisele tugineb. Seda nii kohtuvälises kui kohtumenetluses.
Kuna olete aegumise vastuväite esitanud, on Teil õigus tasumisest keelduda. Kui ühistu soovib siiski kohtusse pöörduda tuleb ka kohtumenetluses esitada aegumise vastuväide.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta