Korteri/ trepikoja elektrisüsteemi varjatud puudus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteri/ trepikoja elektrisüsteemi varjatud puudus

13 Nov 2019, 11:38

Ostsin korteri vanemasse puitmajja. Korter ise on renoveeritud (ka tehnosüsteemid), kuid selgus, et konkreetse trepikoja peale on elektrikilbis vaid 1 20A automaat (teisel trepikojal on iga korteri peale 1 20A automaat). Sellest tulenevalt lööb ülekoormuse tõttu pidevalt trepikoja üldkaitsme välja ja see segab oluliselt korteris oleva tehnika normaalset kasutamist. Seega tuleks uuendada maja elektrisüsteemi nii ,et ka minu trepikotta pandaks iga korteri kohta automaat. Kas antud puudus liigitub korteriomandi varjatud puuduse hulka ja kas mul on õigust trepikoja elektrisüsteemi kaasajastamise kulusid müüjalt nõuda?

Re: Korteri/ trepikoja elektrisüsteemi varjatud puudus

20 Nov 2019, 19:42

Tere

Varjatud puudus on lepingutingimustele mittevastavus, mis on esemel lepingu sõlmimise hetkel, millest müüja ostjat ei teavitanud ja mida ostja ei saanud ka ise lepingut sõlmides esemel märgata. Varjatud puudus ilmneb reeglina pärast lepingu sõlmimist, kui vastne omanik hakkab asja kasutama. Kui puudub kokkulepe ehk lepingutingimus eseme teatud omaduse suhtes, siis tuleb hinnata, kas asi vastab selleks ettenähtud kasutuseesmärgile ning lisaks ka, kas see vastab vähemalt samale kvaliteedile, mida tavaliselt omavad samasse kaubagruppi kuuluvad sarnased asjad.Kuna kirjutate, et puudus takistab korteri normaalset kasutamist, on tegemist puudusega. Seesugune juhtum on liigitatav varjatud puuduse alla, sest vastavast probleemist müüja ostjat ei teavitanud ja puuduse tõttu olete Teie sunnitud investeerima algselt plaanitust märkimisväärselt suurema summa korteri elamiskõlblikuks muutmiseks.Varjatud puuduse avastamise korral on tähtsaks faktoriks kohene reageerimine. Ostja peab avastatud puudusest teavitama müüjat mõistliku aja jooksul. Mõistlik aeg on loomulikult üsna lai mõiste, mistõttu on kohtud võtnud eeskujuks kaks kuud, nagu seadus sätestab tarbija puhul. Seejärel on müüjal võimalik puudus kõrvaldada. Kui ta seda mõistliku aja jooksul ei tee, võite puuduse kõrvaldada ise ja esitada nõude tehtud kulutuste hüvitamiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta