1. leht 1-st

Garaazi üüriline, kes ei taha välja "kolida".

Postitatud: 03 Jaan 2020, 15:49
Garaazi üürilise ja minu vahel on sõlmitud leping (digitaalselt allkirjastatud), mis sätestab, et lepingu saab kuuajalise etteteavitamisega lõpetada. Teavitasin üürlist 26.11.2019, et 31.12.2019 üüriline garaazi vabastaks ja võtme üle annaks. Seda üüriline ei teinud. Minul on olemas üürilise telefoni number ja e-posti aadress. Telefon on välja lülitatud ja e- kirjadele ei ole vastuseid saanud.

Garaazi üür on maksmta 2 kuu eest ehk november 2019 ja detsember 2019. Kõrvalmärkusena ütlen, et lepingu sõlmimisest, märts 2019, on õigeagselt üür makstud ühe korra. Ülejäänud kordadel on üüriraha laekunud viibimisega. Kokkulepe on, et raha makstakse 7 päeva jooksul kuu esimesest päevast.

Kuna asi ei ole minu jaoks laabunud juba algusest, siis 02.01.2020 kutsusin lukuabi töömehed kohale, kes avasid garaazi ukse ning paigaldasid uue luku.

Garaazis on üks sõiduvahend, mis ei ole teab, mis uus auto, kuid mitte ka eriline uunikum, registri numbri järgi sain teada, et tegu on 1993 aasta autoga, mis on hetkel arvelt maha võetud. Eestis selliseid autosid müügil ei ole, saksa automüügi lehtedelt leidsin pakkumisi ja hinna suurusjärk on ca 15000€.

Siit minu küsimus, et kas ma tohin selle auto garaazist lasta välja tõmmata, et saaksin uue üürilise garaazile otsida? Kuna auto uksed on lukus siis pean selleks nagunii kasutama puksiiri abi. Helistasin ka Politsei- ja Piirivalveameti infotelefonile, kus öeldi, et kuna tegu ei ole eluruumidega siis võin lasta auto garaazist välja tõmmata, kuid pean arvestama, et auto omanik võib minu vastu esitada süüdistuse vara lõhkumise eest. Teine küsimus, et kuhu ma selle auto üldse panna võin? Suvaliselt tänava äärde jätta või pean leidma mõne valvega parkla või on mingeid muid võimalusi?

Ette tänades, Argo

Re: Garaazi üüriline, kes ei taha välja "kolida".

Postitatud: 08 Jaan 2020, 16:30
Tere

Soovitan Teil enne tegutsema asumist üürnikku oma kavatsustest teavitada ja anda talle veelkord mõistlik aeg ise tegutseda. Teavitus peaks olema kindlasti vähemalt e-kiri, et saaksite vajadusel hiljem seda tõendada. Samuti võiks sisu olla võimalikult üksikasjalik ning selles võiks olla ka ära märgitud, millised on võimalikud kulutused kui Teie ise tegutsete (puksiirteenus, vajadusel tasuline parkla jne ning et kulutused tuleb katta üürnikul).
Kui jääte oma jõududega hätta, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebileel www.juristaitab.ee ning lasta vajalikud dokumendid koostada juristil.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Garaazi üüriline, kes ei taha välja "kolida".

Postitatud: 14 Jaan 2020, 21:11
Tere

Tänud vastuse eest.

Olen igast oma liigutusest, seoses selle garaaziga, üürnikku e-kirja teel teavitanud. Viimati kirjutasin 6 jaanuaril, et plaanin auto garaazist puksiiri abiga välja tõmmata. Kuna toona, ehk 6 jaanuaril, veel ei olnud kohta kuhu auto panna siis nii ka üürnikule ütlesin, et otsin kohta. Sobiliku koha leidmisel lubasin üürnikku teavitada. Täna, ehk 14 jaanuaril, õnnestus sobilik koht leida, hetkel otsin sobilikku puksiiri ettevõtet, kes oleks nõus töö ette võtma. Kui õnnestub ka transport leida siis loomulikult teavitan ka üürikku, et millal toimub auto teisaldamine ja kuhu autole järgi peab minema, et see kätte saada.

Re: Garaazi üüriline, kes ei taha välja "kolida".

Postitatud: 21 Jaan 2020, 13:13
Tere

Selliselt teist poolt teavitades ja talle võimaliku kahju tekkimise ohust teada andes on võimalik esitada vastuväide, juhul kui autole peaks siiski mingi kahju tekkima ja omanik otsustab seda Teilt välja nõuda. VÕS § 139 lg 2 teise alternatiivi (kahju tekkimise ohu tõrjumata jätmine) kohaldamise eelduseks on kahjustatud isiku poolt toimingute tegemata jätmine ohu tõrjumiseks või kahju vähendamiseks, kui seda võis kahjustatud isikult mõistlikult oodata. VÕS § 139 lg 1 esimene alternatiivi (kahjuhüvitise vähendamine kahjustatud isikust tuleneva asjaolu tõttu) kohaldamise eelduseks on see, et kahju tekkimine oleks osaliselt põhjuslikus seoses kahjustatud isikust tuleneva asjaoluga. (p 13)VÕS § 139 lg 1 alusel on võimalik vähendada kahjuhüvitist ka nullini.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist