Kokkulepe?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 25
Liitunud: 07 Dets 2011, 11:39

Kokkulepe?

29 Jaan 2020, 17:16

Ehitasin 1998 aastal 42 korteriga kortermajja endale lisa sissekäigu. Minu korteril on nüüd üks sissekäik trepikojast ja teine maja otsaseinast. Maja otsaseina tehtud lisaukse koos trepiga ehituseks sain kõigi tolleaegsete korteriomanike käest nõusoleku kirjalikult, samuti korteri ümberehituse kohta, mille alusel sain ka ehitusloa ja kasutusloa, aga ma ei kandnud seda kokkulepet kinnistusraamatusse. Nüüd 2020 aastal on selles kortermajas vahetunud vähemalt 75 % omanikest ja nemad ei ole nõus sellise kokkuleppega. (ei selle lisa ukse, trepi ega ka korteri vaheseinte lammutusega). Kas pean proovima saavutada uus kokkulepe? Kas neil uutel korteriomanikel on üldse mingit alust sellisest kokkuleppest taganemiseks? Kellel on selles asjas õigus ja millistel alustel? Kuidas pean käituma? Samuti väidavad ka paar tolleaegset korteri omanikku, et nende allkiri sellel kokkuleppel 1998 aastast on vale, pole nende kirjutatud. Allkirjad sellel nõusoleku lehel ei olnud ka notariaalselt kinnitatud. Kas pidin notariaalselt kinnitama?

Postitusi: 1434
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kokkulepe?

31 Jaan 2020, 10:04

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
AÕS § 72 lg-s 1 sätestatakse, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või
kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Kaasomanike kokkulepped kaasomandis oleva asja valdamise ja kasutamise kohta kehtivad esmajoones üksnes nende kaasomanike suhtes, kes on kaasomanikud lepingu sõlmimise ajal. Lähtudes AÕS § 79 lg-st 1 kehtivad vallasasja kaasomanike kokkulepped ka nende õigusjärglaste suhtes, st need seovad kaasomaniku vahetumisel ka uut kaasomanikku. Kinnisasja kaasomanike kasutuskokkulepped saab AÕS § 79 lg 2 järgi kaasomanike õigusjärglaste suhtes siduvaks muuta aga üksnes kinnistusraamatusse märkuse kandmise vahendusel. Kinnistusraamatusse kandmata ei ole kaasomanike kokkulepped uue kaasomaniku jaoks kohustuslikud.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
HUGO OÜ jurist

Vasta