Kaasomanike häälteenamusega tehtav kirjalik otsus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 7
Liitunud: 28 Veebr 2018, 15:28

Kaasomanike häälteenamusega tehtav kirjalik otsus

31 Jaan 2020, 18:36

1. Kas korterelamu välisseinad, katus, aknad-uksed ja vundament on korteriomanike kaasomandis?

2.Kuidas vormistada korterelamu kaasomanike häälteenamusega tehtav kirjalik otsus õigusnormidele vastavalt elamu haldamiseks ja remondiks?
Kas sellekohase dokumendi põhi on kusagilt leitav? 

Taust on järgmine.Enamus korteriomanikest soovib teha välisseinte restaureerimis- ja värvimistööd. Kaasomandit (välisseinad jm) vajavad ühist värvimist ja remonti  4-korteriga elamus.  Kõik omanikud ei saa kokkuleppele (räägitud on sellest uute kaasomanikega 1,5 aastat, eelmistega 20 aastat), st pole saadud ühist nõusolekut, kas remont tuleks kohe teha või lükata remont edasi (puitmaja on värvitud viimati 1970-ndate remondi ajal), puitosad on osaliselt lahti, osaliselt mädanenud, värv kulunud jne. 3. Või mida on õigem ette võtta?  Kõigepealt enne remondiotsust kui teha eelinfoks ehk otsus: Elamu  kaasomandi valdamisest ja kasutamisest ning kulutuste kandmisest. 

4.Kaasomanike häälteenamusega tehtavast //// -st otsuse analoogse põhja vajaduse hankimise kasuks kõneleb ka see, et sellisest//// otsusest peaks  nähtuma ka konkreetse kaasomaniku häälte arv, ////Nii sätestab AÕS § 72 lg 1 kolmas lause, et//// st häälte arv otsuse tegemisel sõltub omandi osa suurusest.
5. Kuidas toimub   konkreetsele kaasomanikule kuuluva osa suuruse ühisel asjal arvutamine. //////AÕS § 75 lg 1 tähenduses ///

Postitusi: 1434
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomanike häälteenamusega tehtav kirjalik otsus

06 Veebr 2020, 14:14

Tere

1. Jah, kõik hoone osad, mis ei ole eriomandi eseme ehk korteri koosseisus on korteriomanike kaasomandis.
Kuna Teie küsimusest võib järeldada, et tegemist on korteriühistuga, kohalduvad lisaks asjaõigusseadusele ka korteriomandi- ja korteriühistuseaduse sätted.
Korteriomandi kaasomandi osa eseme tavapärase valitsemise küsimuste üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel, kui korteriühistu põhikirjaga ei nähta ette rangemaid nõudeid. Mis on tavapärane valitsemine, saab lugeda lisaks korteriomandi- ja korteriühistuseaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017015?leiaKehtiv paragrahvist 35. Vaid tavapärasest valitsemisest suuremate ümberkorralduste tegemisel on vajalik kaasomanike kokkulepe ( § 38 ja 39).
2. Kirjalik otsus võib olla nii üldkoosoleku protokoll, selle lisa kui ka vastu võetud ilma üldkoosolekut kokku kutsumata (§21). Vormi selleks kehtestatud ei ole, näidist võite küsida teistelt korteriühistutelt.
3. Kortriühistu puhul on reeglina igal omanikul üks hääl. Põhikirjas võib olla sätestatud ka teistsugune häälte arv.
4. Kaasomaniku osa suurus on märgitud mõttelise osana kinnistusregistrisse ja sellest tuleks ka lähtuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta