KÜ laenureserv

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ laenureserv

20 Apr 2020, 11:40

Tere

Mul on küsimus korteriühistu (KÜ) laenuga seotud kohustuste kohta.
Nimelt on elamuhaldus võtnud KÜ nimel renoveerimistöödeks laenu. Osad korterid, sh meie oma, otsustas laenuga mitte ühineda ja maksis oma osa koheselt välja. Vastavalt üldkoosoleku protokollile toimub laenu tagasimaksmine kolme aasta jooksul igakuiselt ruutmeetri alusel. Lisaks kogutakse pangapoolse nõudmisena laenureservi (20% laenusummast). Üldkoosoleku protokolli alusel kohustatakse igakuist laenureservi maksma kõik korterid, sh ka need, kes maksid omaosaluse välja ja laenuga ei ühinenud.
Lisan väljavõtte protokollist: "4.2. Kinnitada uueks remonditasu suuruseks alates pangalaenu tagasimakse kuust neli koma üheksakümmend viis ( 4,95) eurot m² kohta, mille arvelt toimub laenumaksete tasumine Pangale, sh laenu kuumakse 1m2 kohta 3,85€, laenumakse reserv 20% 1m2 kohta 1,01€. Laenumakse reservi tasuvad kõik korteriomanikud."

Kas antud tegutsemisviis on juriidiliselt korrektne, st kas on õigust nõuda laenureservi tasumist ka korteritel, kes laenuga ei ühinenud?

Tänan juba ette vastuse eest.

Re: KÜ laenureserv

27 Apr 2020, 07:03

Tere

Laenu võtmine ja ka selle teenindamine toimub korteriomanike üldkoosoleku otsuse alusel. Laenu teenindamiseks vajalikud vahendid ja majanduskulude kandmine lepitakse kokku üldkoosolekul majanduskava kinnitades. Üldkoosoleku otsused on korteriomanikele kohustuslikud. Siiski saab korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 40 lg 3 alusel mõnede kulude kandmisest keelduda. Nii on sätestatud, et korteriomanik võib keelduda kandmast kulusid, millega ta ei ole nõustunud, kui nende kandmise nõudmine temalt oleks vastuolus hea usu põhimõttega.
Seega, kui Te ei ole kulude kandmisega Teie kirjeldatud viisil nõustunud, võib Teil olla õigus ka nende kandmisest keelduda tuginedes eelnimetatud sättele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta