Korteriühistu nõuab sisseastumismaksu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu nõuab sisseastumismaksu

30 Jaan 2022, 22:12

Tere!
2021. aasta detsembri algul ostsin korteri. Korteri ostmisel saatsin omanikuinfo KÜ esimehele. Kirjas palusin edastada mulle KÜ kodukord/põhikiri. Kahjuks pole neid dokumente (põhikiri) siiamaani kättesaanud. Jaanuaris sain esimese arve KÜ-lt, milles oli "sisseastumismakse" summas 50 eurot. Mina esitasin küsimuse selle positsiooni kohta (mis makse see on, mis otstarbeks seda kogutakse?) haldusfirma raamatupidajale. Raamatupidaja ei osanud kommenteerida ja suunas mind KÜ esimehele. Mina kirjutasin mitu kirja KÜ esimehele palvega seletada antud summa nõudmist, edastada KÜ põhikirja jne, aga pole siiamaani vastuse saanud. KÜ esimees ei vasta, kuna tal on 30-päevane vastamisõigus (KÜ sõnul).
Mina soovin maksta kommunaalkulude arvet, aga ei ole nõus maksma ebaselge teenuse eest. Arve maksekuupäev on 31.01, kuid viimase hetkeni ma ootan tagasisidet ja konstruktiivset dialoogi.
Palun Teie abi:
1. Kas tegutsev korteriühistu võib koguda sisseastumismakseid? On see seaduslik?
2. Kas ma pean maskma antud arve täisulatuses, või võin 50 eurot sisseastumismaksu jätta maksmata selgitusteni ja KÜ vastuseni? Kas tulevad ka viivised?
3. Kuidas on juriidiliselt õigesti käituda antud situatsioonis? Tahaks kõike lahendada konstruktiivselt, aga...

Aitäh vastuse eest!

Re: Korteriühistu nõuab sisseastumismaksu

31 Jaan 2022, 22:28

Tere

Soovitan tasuda kommunaalteenuste eest ja jätta tasumata ebaselge osa arvest kuni asjaolude selgumiseni. Korteriomanikul on õigus saada juhatuselt teavet korteriühistu tegevuse kohta ja tutvuda korteriühistu dokumentidega. Korteriomanik võib juhul, kui juhatus keeldub teabe andmisest või dokumentidega tutvumise võimaldamisest, nõuda, et tema nõudmise õiguspärasuse üle otsustaks korteriomanike üldkoosolek, või esitada kahe nädala jooksul juhatuse keeldumise saamisest arvates või nelja nädala jooksul taotluse esitamisest arvates, kui juhatus sellele ei ole vastanud, hagita menetluses kohtule avalduse juhatuse kohustamiseks teavet andma või dokumentidega tutvumist võimaldama.
Lisaks tuleb silmas pidada, et makseid KÜ-le teostatakse üldkoosoleku poolt kehtestatud majanduskava alusel. Soovitan tutvuda ka majanduskavaga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta